Съзвездието Рак е едно от най-трудно забележимите в космическото пространство. Нарежда се на 31-во място по големина сред съзвездията, като заема площ от 506 кв.градуса. В близост е до съзвездията Линкс, Лъв, Хидра, Малко куче, Близнаци. Най-ярката звезда от съзвездието е Алтарф (Бета Рак). Съзвездието се вижда най-добре от януари до май.
В ясна нощ в съзвездието Рак могат да се видят около 60 звезди. Само 5 от тях са по-ярки от четвърта звездна величина. Тези звезди формират характерната геометрична фигура на съзвездието, която представлява триъгълник, около върха на който има една редица от звезди.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Когато има добра видимост през нощта между двете звезди γ и δ от Рак може да се види с просто око звезда под формата на размито мъгляво петно. Тя се е забелязвала в небето още в древността и е наречена с името “Ясли”, а двете звезди γ и δ носят имената “магаренца”. Понякога тези магаренца “се хранели” в яслите. Според поверието, когато Яслите са тъмни, а магаренцата светят, ще вали дъжд.
Появата на Рак сред съзвездията на небето се свързва с видимото годишно движение на Слънцето. То преминава през 12-те зодиакални съзвездия. В деня на пролетното равноденствие (21 март) Слънцето е на небесния екватор. От този ден то все повече се отдалечава от него на север. В деня на лятното слънцестоене Слънцето е най-далеч от небесния екватор. Това е и датата (23 юни), когато Слънцето влиза в Рак и достига своя апогей на небето, а после се спуска все по-ниско. Според древните ни предшественици на това се дължи обратното движение на рака.
В Индия Ракът се свързва с лятното слънцестоене.
Откриха загадъчен обект в съзвездие Дева
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
В митологията
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Както повечето съзвездия, произходът на съзвездието на Рака е свързано с древногръцката митология. Според легендата от Северното полукълбо богинята Хера мразела Херакъл, защото бил син на Зевс и на смъртна жена. Прочутият със силата си Херакъл трябвало да се бори с опасната Лернейска хидра, която унищожавала всичко по своя път. Тя била рожба на Ехидна и Тифон, но отгледана от Хера, която вярвала, че именно тя ще унищожи един ден Херакъл. Лернейската хидра имала тяло на змия и отровен дъх.
По време на свирепата битка между чудовището и полубога от близкото блато излязъл рак, който бил изпратен лично от отмъстителната богиня Хера. Ракът започнал да се бие с Херакъл. Синът на Зевс успял да смачка морското същество със сандала си. Впоследствие ракът бил издигнат в небето от самата Хера, която го превърнала в съзвездие.
В откритите документи
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Първите документирани сведения за съзвездието рак са в астрономическия трактат “Алмагест”, написан от гръцкия астроном Клавдий Птолемей през 2-ри век. Тук съзвездието Рак се споменава под гръцкото име Καρκίνος (Karkinos) - Каркинос.
Американският натуралист Ричард Хинкли Алън открива параграфа, в който се споменава съзвездието през 1890 г. “Ракът е на мястото на Акадците, Слънцето на Юга, което се асоциира с четвъртия месец Дузу, нашия юни-юли, известен още като Северната порта на Слънцето”.