Ако сте решили сами да опитате да налепите тапетите у дома, предлагаме ви 10 полезни съвети, благодарение на които значително се увеличава вероятността да останете доволни от постигнатия резултат.
Първото нещо, което трябва да направите, е да си подготвите сухо и чисто пространство, върху което да мажете тапетите с лепило. Необходимо е да направите това, тъй като тапетите се поставят с лицето надолу и мажем техния гръб, ако не е осигурено подходящото чисто пространство, те може да се зацапат. Най-добре ще бъде, ако работите върху маса.
Препоръчително е първо да грундирате стените – така ще се изравни попивната им способност, както и тази на различните слоеве.
Премерете височината от пода до тавана. След като прибавете 10 см. Наложете това разстояние на тапета и изрежете. Внимавайте с шарките – ако е необходимо, съобразявайте ги така, че да се напаснат с предишния залепен тапет.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Следва лепилото да се разреди в съгласие с упътванията за употреба, които ще намерите на етикета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Лепилото се разнася по гърба на тапета, след като го разбиете. Постарайте се да го нанесете на равномерен слой.
Според вида на тапетите те следва да престоят различно време, след като бъдат намазани, за да омекнат. Тези, които са еднослойни, трябва да се лепят веднага. В случай, че мокри престоят повече време, се размекват и после се късат много лесно. Двуслойните и онези, които са PVC пък е добре да се изчакат за около пет минути. Прочетете внимателно указанието на тапетите, ако има такова, и го следвайте стриктно. Във времето, в което престояват, те се прегъват на две с намазаните части една към друга. Това дава възможност да се слагат един върху друг по няколко намазани тапета.
Задължително е преди да се залепи първият тапет да си направим една вертикална черта, може и белези с нивел, отвес или лазарен нивел. По нея ще трябва да залепим първия тапет и така ще можем да сме сигурни, че той е напълно вертикален. Не трябва да се водите единствено от ъгъла на стаята, защото стените често не са прави, а ако отпочнете грешно още с първия тапет, след това всички следващи ще са криви, тъй като трябва да са плътно до него...
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Важно правило, към което да се придържате е, че всеки тапет се лепи от горния край и се продължава надолу. Мехурчетата с въздух, които остават запечатани под тапета, се гонят с движения от центъра на тапета в посока към двата му края –надясно и наляво. Може за целта да използваме чист парцал или суха четка.
При залепване на ъгъл – външен и вътрешен, първо трябва да прегънем горния край в ъгъла, а после започваме да лепим надолу.
Много е важно да не бързате, това е работа, която изисква търпение!