Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как и защо се появява пърхот

25 януари 2022, 11:28 часа

Години наред може да не сте имали проблем с пърхота, докато в един прекрасен момент не се появи. Той може да бъде сух или мазен, но и в двата случая е крайно неприятен. Дори да изглеждате добре в черно, то със сигурност ще се оглеждате постоянно дали нямате пърхот. Това непрекъснато следене ви изнервя и причинява стрес. Стресът пък от своя страна причинява пърхот.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Ако пък сте от хората, които имате стресираща работа, спите малко или пък постоянно мислите за нещо, не се учудвайте, че се е появил пърхот. Рано или късно той щеше да се появи. Целият организъм е стресиран, включително и кожата на главата ви. Нормално клетките се почистват сами на 28 дни, като това е напълно незабележимо. Този период обаче може да се съкрати, когато сте под стрес. Отделените рогови клетки падат като люспички.

Честото къпане, с цел да премахнете пърхота само може да влоши нещата, както и използването на топли оцветители. Кожата се опъва, става по-чувствителна на всякакво третиране. Може дори да стане алергична и към някои козметични препарати, които използвате. Те от своя страна пък причиняват алергия, зачервяване и дразнене. Това може да се отнася и за големите температурни разлики – студеното време, топлата сауна и други.

Срещу сух пърхот можете да опитате с шампоани против пърхот, които имат различни добавки. Те не са предназначени за постоянна употреба, тъй като могат да предизвикат омазняване. Хубаво е след някакъв период от време с такъв шампоан, да го смените с по-мек. Ако отново се появи пърхот, то се върнете на него отново за известен период от време.

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Появата на пърхота не е сигнал за лоша хигиена. Той се получава само, ако балансът между овлажняването не е нарушен и гъбата, която го причинява, може да се размножава без проблем. Кожата от своя страна се опитва да се справи сама – да възстанови отново баланса. В този случай тя започва да се регенерира, тоест се отделят люспички – кожа.

Ако пърхотът не изчезне след употреба на специални препарати шампоани, кожата ви продължава да се бели и да ви сърби, то е добре да потърсите консултация с кожен лекар. Най-сигурният начин, с който да избегнете появата на люспички, е да срешете косата си преди миене и по време на. По този начин ще отмиете по-едрите люспички и поне за няколко дни няма да ги има. Използвайте и балсам за коса, с който да омекотите кожата на главата и да я успокоите. Сухотата допълнително води до омазняване на скалпа.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес