Стомашните киселини, познати с научното наименование гастроезофагеална рефлуксна болест, могат да са голяма напаст. Често се появяват след прекомерно похапване, тютюнопушене, прием на алкохол, кафе, специфични лекарства, стрес или пък по други причини.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Ще познаете стомашните киселини по признаци като тежест в хранопровода или гърдите, парене, обилно отделяне на слюнка, усещане за кисел вкус, дразнене на гърлото, дори и леко затруднение на говоренето.
КУРКУМА СРЕЩУ СТОМАШНИ КИСЕЛИНИ
Как да се справим със стомашните киселини възможно най-бързо?
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Един от начините за бързо потушаване на неприятното усещане е приемът на сода за пиене. Газираната напитка ще ви даде успокоение само след 1 чаша.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Консумацията на зелена ябълка също би ви помогнала да се справите с неприятното усещане в гърлото. Ако нямате такава под ръка пък, можете да заложите на 1 супена лъжица ябълков оцет, разтворена в 1 чаша вода. Изпийте и ще забележите подобрение.
В безмилостната борба със стомашните киселини на помощ идва и добрият стар лимон. Изцедете цитруса и поставете две супени лъжици от сока в чаша с вода. Разбъркайте и изпийте наведнъж, за да облекчите стомаха си.
Същата работа ще си свърши и чаят от джинджифил. Той е ненадминат при настинка, гадене, разстроен стомах и стомашни киселини.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Как да се предпазим от стомашните киселини в дългосрочен план?
Ако стомашните киселини ви безпокоят непрекъснато, вероятно трябва да промените някои навиците си, Ето полезни съвети, които да последвате, за ограничите проблема:
Спазвайте времето за хранене и се старайте да следвате еднакъв хранителен режим, състоящ се от 3 основни хранения и 2 леки закуски, в релаксираща, спокойна обстановка. Дъвчете храната много старателно и се старайте да не ядете, докато четете имейлите си или гледате любимото си телевизионно шоу.
Откажете се от навика да пиете течности по време на хранене. Така разреждате стомашните си сокове и пречите на нормалното храносмилане. Водата трябва да се консумира в малки количества през целия ден.
За да предотвратите болки в стомаха, тежестта и паренето, вечеряйте 4 часа преди спане.
Облечете се възможно най-леко и се откажете от много стегнати презрамки и прекалено тесни дрехи, защото те увеличават риска от рефлукс.
Не дъвчете дъвка, защото този навик може да увеличи секрецията на стомашна киселина. Съветваме ви още да откажете и цигарите. От друга страна, продуктите, заместващи никотина, също могат да увеличат секрецията на стомашна киселина, така че избягвайте и тях.
За да предотвратите образуването на стомашни киселини, избягвайте твърде горещите или твърде студените храни и напитки, които допълнително натоварват храносмилателната система. Препоръчваме ви също така да не прекалявате с твърде лютите подправки. Внимавайте още с туршиите, дори и те да са домашни. Някои кисели и пикантни храни могат сериозно да раздразнят стомаха ви.