Готвенето в чугунен тиган е истинско удоволствие. Той дълго време запазва топлината, има естествено незалепваща повърхност и ненадмината трайност. Чугунът е практически неразрушим и лесно се възстановява, ако се третира правилно. Грижата за чугунения тиган е като грижата за кола – редовно обслужване и ще ви радва дълго време.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
1. Почиствайте след всяка употреба
Избършете вътрешната повърхност на все още топлия тиган с хартиени кърпи, за да отстраните излишната храна и мазнина. Изплакнете с гореща вода и изтъркайте с неметална четка, за да премахнете останалите следи от храна. Допустимо е да използвате съвсем малко веро, но не повече от една капка.
2. Разтъркайте малко олио
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Изсушете старателно тигана (без да подсушавате с кърпа), след това загрейте на средно-слаб котлон, докато всички следи от влага се изпарят. Добавете 1/2 чаена лъжичка някакво олио или зехтин и използвайте хартиена кърпа, за да разнесете по вътрешната повърхност. Важно е да изглежда тъмна и гладка и да няма мазни остатъци.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
КАКВА Е РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ГЛАВЕН И ШЕФ ГОТВАЧ
Малко хора знаят, че чугунените тигани са предпочитани от всички готвачи, защото притежават многопластово покритие, което става все по-добро с напредване на времето. То се „обогатява” именно с редовно омасляване и почти никаква употреба на веро.