Какво е устойчивост на аромата?
Основното и най-важно качество на всеки парфюм, е неговата дълготрайност. Именно по това може да различите дали един продукт е „марков“ или „менте“. Оригиналните аромати са дълготрайни и аромата им се усеща с часове, докато при „некачествените“ продукти ли т.нар. „фалшификати“, аромата губи своята наситеност прекалено бързо.
Каква роля играе композицията от ароматно вещество?
Обективно погледнато всяко ароматно вещество има определена степен на летливост. Това е една от основните му характеристики и зависи от теглото на молекулите в състава му. Някои от най -летливите вещества са цитрусовите етерични масла. Ето защо цитрусовите нотки от парфюмни композиции се изпаряват най-бързо и ако ароматът се изгради върху тях, той ще бъде нестабилен, ще издържи върху кожата 2-3 часа (въпреки че може да остане върху хартиено петно за един ден) . Други съединения - например тези, които са отговорни за миризмата на изгоряла захар (етил малтол), балсамовите и дървесни аромати – се „усещат" много по -дълго: 10-12 часа върху кожата и около месец на хартия.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Свързани ли са трайността и впръскванията?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Това е един от най -устойчивите митове за парфюми. Разстоянието, на което може да се усети ароматът (дифузност или разпръскване), няма нищо общо с постоянството. Прост пример: същите цитрусови аромати са доста дифузни (тоест имат дълъг цикъл), докато са краткотрайни. Случва се и обратното: ароматите, които не оставят почти никаква следа след себе си (например някои мускусни) могат да бъдат устойчиви.
Какво ще кажете за постоянството и концентрацията?
Смята се, че колкото по -силна е концентрацията на аромата, толкова по -устойчив ще бъде той: казват, че парфюмът ще остане по -дълго върху кожата, отколкото тоалетна вода или одеколон. Това отчасти е вярно, но и тук има подводни камъни, за които е хубаво да знаете.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Всъщност връзката не е пряка. Например етеричното масло от бергамот ще се изпари доста бързо - или в разтвор, или в чист вид. Друго нещо е, че, да речем, парфюмът и парфюмната вода почти винаги се различават не само по процента на състава, добавен към алкохола (тоест по концентрация). Най -често това са напълно различни композиции и акцентът се поставя върху по -тежки съставки в парфюмите. Затова парфюмът обикновено е наистина по -устойчив.