Съвременният телефон – смартфонът – е светът в джоба ни. Той е не просто средство за комуникация, но и за забавление, работа, банкиране, пазаруване. Служебният телефон съдържа още повече конфиденциална информация – данни за клиенти, бизнес планове и стратегии и т.н. Това прави наличието на вирус в телефона опасно за личните ви данни, паролите, бизнеса и сметките ви. За да не се събудим с откраднат профил, жертва на злоупотреба или с празна банкова сметка, важно е да знаем как да предпазим телефона си от вируси.
Как да предпазим телефона си от вируси – 7 топ съвета
1. Бъдете внимателни с приложенията
Те са изключително удобство, намират приложение в много сфери и задоволяват и най-капризния вкус, но могат сериозно да ви навредят, ако не сте внимателни и не са проверени и сигурни, ако са свалени от случайни сайтове, а не от Google Play. За да гарантирате сигурността си, предпочитайте именно това официално място за изтегляне или покупка на приложения. Ако все пак държите да свалите приложение от друго място, проучете го. Онлайн ще намерите вероятно мнения на потребители и съответно – оплаквания, ако приложението е проблемно и свързано с вируси и опасност за сигурността ви.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
НИКОГА не правете това, ако искате да се предпазите от най-новата измама по телефона
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
2. Бъдете внимателни със социалните мрежи и игрите в тях
Социалните мрежи разпространяват много информация за вас и без да има вирус в телефона ви. Ако играете игри или теглите приложения там, бъдете особено бдителни какъв достъп позволявате. Не добавяйте приложения, които изискват разрешение за достъп до вашите данни, ако е важно за вас как да предпазим телефона си от вируси. Не си заслужава заради игра, тест или някаква форма на забавление да разрешите собственоръчно достъп по толкова много лична информация за вас или да рискувате да се сдобиете с вирус в телефона си.
3. Инсталирайте антивирусна програма
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Както при компютрите и лаптопите, така и при смартфоните, превенцията е най-добрата форма на защита. Антивирусни програми са налични за всеки вкус и избор, не ги пренебрегвайте, ако се чудите как да предпазим телефона си от вируси. Използвайте мобилен антивирус, който е най-подходящ за вашия модел телефон.
4. Не забравяйте опасността, идваща от вируси, получени чрез Bluetooth
Вируси може да получите в телефона си не само чрез инсталиране на приложения и използвайки Интернет, но и чрез Bluetooth. Вирусите се предават по време на прехвърляне на данни от един телефон на друг. По-сигурно е да използвате друг метод за прехвърляне на данни, ако не сте сигурни колко чист е другият телефон. Не приемайте и нищо, изпращано чрез Bluetooth от непознат, ако се чудите как да предпазим телефона си от вируси. Най-добре е да държите Bluetooth-а изключен, тъй като хакерски инструменти могат да намерят ключа към Bluetooth-устройството Ви и да използват смартфона, както пожелаят, най-често, източвайки от него ценна ваша информация.
Ако чуете тези думи по телефона, прекъснете разговора веднага
5. Не пропускайте опасността от MMS-ите
Вирусите могат да нападнат телефона ви и чрез приемане и отваряне на мултимедийно текстово съобщение – ММЅ. И тук правилото е като при Bluetooth – приемайте и отваряйте само неща, идващи от познат и сигурен източник.
6. Внимателно с електронната поща
Ако се чудите как да предпазим телефона си от вируси, не пропускайте, че имейлът ви е един от най-честите пътища, по които заразявате телефона си. Не кликвайте на линкове от неизвестен получател или ако не ги очаквате, не сваляйте файлове. Подминете и игнорирайте съобщение от непознат или от съмнителен подател.
7. Не се успокоявайте, ако телефонът ви не е смартфон
Не само смартфоните, но и телефоните не са защитни от вируси, ако имат достъп до интернет. Имайте предвид този факт, ако се чудите как да предпазим телефона си от вируси.