Майчината кърма е различна по състав за бебетата от мъжки и женски пол. Това установиха американски учени, цитирани от Франс прес.
Според ръководителката на проучването Кейти Хайнд от Харвардския университет майките произвеждат различни биологични рецепти в зависимост от пола на своето отроче. Екипът изследвал кърмата при хората, маймуните и други бозайници.
Били констатирани различен състав и произведено количество в зависимост от очакваното потомство.
Бебетата момченца при хората се захранват с кърма, която е по-богата на мазнини и протеини, която я прави по-енергийна.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Момиченцата пък получават по-големи количества мляко. При макаците процесът е обратен. Резус самките произвеждат по-богата на калций кърма, когато захранват дъщерите си. Това им позволява да достигнат полова зрялост в по-ранна възраст.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Докато при мъжките отрочета съставът е друг, защото те нямат нужда бързо да станат фертилни. При полова зрялост тяхната цел ще бъде да оплодят възможно най-голям брой женски.
Женските бебета са захранвани по-дълго с кърма отколкото мъжките при споменатия вид маймуни. Това се обуславя от факта, че малките от женски пол повече играят като малки и се нуждаят от повече енергия.
Но при хората още не е изяснена причината защо кърмата е различна според пола на отрочетата. Според някои индикации процесът е програмиран още когато бебето е в утробата на майката.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Източник: БТА