82-годишната художничка-реставратор Сесилия Хименес, която съсипа фреска на Христос ще получава почти половината от приходите от авторските права върху станалото известно в цял свят произведение.
Испанската фреска на Христос, която беше неумело реставрирана, донесе късмет на града си, съобщи Би Би Си. Миналата година Сесилия се зае с реставрацията, но лицето на Христос заприлича на Маймуна. Повечето хора наричат фреската Monkey Christ.
Фреската "Ecce Homo" привлече над 40 хил. туристи в град Борха, Сарагоса и помогна да бъдат събрани над 50 хил. евро за благотворителност. Това накарало художничката и градските власти да сключат договор за мърчандайзинг.
Отначало подигравките разстроили Сесилия, но тя вече се е съвзела от преживяния срам и се възползва от неочакваната слава. Художничката дори организира самостоятелна изложба.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Работата на Хименес е станала толкова популярна, че градът се надява да печели от използването на нейното изображение върху други продукти. Тя подписа договор, според който ще получава 49% от приходите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Много международни предприятия вече са изразили желание да използват новия образ на Христос от Борха, сравняван с Майкъл Джексън, с крал Хуан Карлос или Хоумър Симпсън.
Оригиналната фреска е била гордостта на местната църква повече от 100 години. 81-годишната художничката имала добри намерения, но след намесата ѝ вече е невъзможно тя да бъде реставрирана.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Сякаш всички харесват реставрацията, с изключение на наследниците на художника Елиас Гарсия Мартинес, нарисувал оригиналната творба. Те не искат в църквата да остава обезобразения вариант, но 23 000 души вече са подписали петиция в защита на Сесилия Хименес, като сравняват стила ѝ с творби на Гоя, Мунк или Модилиани.