Всеки от нас поне веднъж в живота си се е сблъсквал с афти в устата. Тези неприятни язви могат да се появят почти навсякъде в устата: по бузите, езика, венците и небцето. По каква причина възникват, какво да правим с тях и защо през пролетта и по време на стресови ситуации сме уязвими към появата им?
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Язви заради стоматит
Раните по лигавицата на устата могат да се появят по няколко причини. Една от тях е намаляването на човешкия имунитет. Инхибирането на защитните свойства на организма може да бъде свързано със сезонни промени, остра стресова ситуация, продължителен емоционален стрес, както и смущения в ендокринната система или системни заболявания. Появата на стоматит и херпесни язви е свързана с потиснат имунитет.
Още: Кои храни са най-подходящи при афти в устата
Афтозен стоматит е един от най-честите видове лезии на устната лигавица. Бели или жълти в центъра и червени по краищата, язви от 3 до 10 мм (научно наречени афти) могат да се появят по езика, вътрешната страна на бузите, небцето и в основата на венците. Те обикновено причиняват умерена болка и заздравяват в рамките на 7-10 дни. Но има и по-големи афти, които са много болезнени, заздравяват по-дълго и изискват по-голямо внимание и лечение.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Афтозният стоматит не е инфекция, така че не се предава чрез целувка или чрез прибори. Не може да се каже същото за херпетичния стоматит. Причинява се от вирус и следователно е изключително заразно. За разлика от афтозния стоматит, херпетичният стоматит не се проявява като язви, а като болезнени мехури, които се появяват върху устната лигавица.
Афти, причинени от нараняване
Друга причина за появата на афти е травмата на устната лигавица, в резултат на което инфекцията навлиза в раната. Най-често това се случва, ако човек гризе ноктите си или има навика да хапе върха на химикал или молив. Почитателите на слънчогледовите семки и твърдите четки за зъби са изложени на риск. Погрешно е схващането, че колкото по-твърда е четката, толкова по-чисти ще бъдат зъбите. Много възможно е да се наранят венците и да се предизвикат възпалителни процеси. Афтите, причинени от микротравми, обикновено се появяват на езика и венците, тоест на местата, където има контакт с външен агресор.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Още: При афти в устата - защо се препоръчва канела
Лигавицата също може да бъде наранена поради неправилно захапване. Раните по бузите и отстрани на езика могат да причинят безпокойство, когато човек постоянно хапе бузата и езика си.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Лечение
Появата на афти в устата не е повод за паника, но не бива да оставяте всичко на случайността. Ако раните са малки и не предизвикват много безпокойство, тогава те не изискват специално лечение.
У дома можете да изплакнете устата си с отвара от лайка, която има лек антисептичен ефект. Трябва да се помни, че прекомерната употреба на антисептици може да причини изгаряния на устната лигавица.
Още: Как да лекуваме афти с природни средства?
До оздравяването трябва да избягвате пикантни, кисели и груби храни. По-добре е да спрете да дъвчете дъвка и да миете зъбите си с твърди четки.
Ако периодично се появяват язви в устата, трябва да помислите за правилния избор на превантивни хигиенни продукти: пасти и четки.