Днес ще ви разкажа историята на един малък, но много красив български град – Брезово. Разположен в близост до град Раковски, на пръв поглед името му подсказва връзка с дървото бреза. Но зад това име се крие различна и необичайна история. Открийте любопитни подробности за Брезово в следващите редове.
Кой български град е бил кръстен на Александър Батенберг
Как Брезово е получил името си
Смята се, че населеното място е възникнало по време на Османската империя, свързано с наличието на голям чифлик. В този чифлик са били отглеждани биволи от специфична порода, наричани "шарени" или "брези биволи". Те се отличавали с изцяло черна окраска, съчетана с голямо бяло петно на главата. Именно тези животни дали името на селото – Абрашларе (от турски: "абраш" означава "шарен").
Още: Кой е вторият български град носил името Дупница
След Съединението и включването на селото в пределите на България, името било променено на Брезово. Населеното място получава статут на град едва през 1969 година, но днес в него живеят по-малко от 1500 души. Тук е роден и големият български художник Златю Бояджиев.
Ролята на Брезово по време на Възраждането
Брезово играя важна роля по време на нашето Възраждане. Селото постепенно се утвърждава като важен център на българщината в региона. Смята се, че още през 1837 г. тук е било построено класно училище, което се предполага, че е третото в страната. Няколко години по-късно е издигната и църквата „Свети Димитър“, която днес е обявена за паметник на културата. Историческите сведения сочат, че Васил Левски е посещавал селото няколко пъти, като именно тук е основал един от своите революционни комитети. Предполага се, че в старото училище, в стаята на учителите, Апостолът е провеждал тайни срещи със съратниците си. Поради тази причина Брезово се смята за едно от ключовите места за революционната дейност на Левски в региона.
Прабългарската дума за "черпак" определя името на кой български град