5 храни, които трябва да миете
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
1. Кутии за храни и напитки
Консервираните храни и напитки измунават дълъг път, преди да пристигнат в магазина за хранителни стоки. Те минават през складове, дистрибуторски центрове и камиони, събирайки всякакъв вид мръсотия по пътя. Затова изплакнете вашите консервирани храни и напитки, преди да ги отворите, само за да сте в безопасност.
2. Консервирани боб
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Сега, след като разбрахме какво има от външната страна на кутията, нека поговорим за това, което е отвътре! Повечето консервирани храни могат да се консумират такива, каквито са, но консервираният боб е изключение. Когато са консервирани, те се опаковат в разтвор от вода и сол. Но с течение на времето водата абсорбира част от нишестето от боба, превръщайки го в гъст и нишестен. Тази течност може да повлияе на вкуса и текстурата на всичко, в което я поставите, така че не забравяйте да изплакнете тези зърна преди употреба! Просто изсипете боба в сито и изплакнете за няколко секунди под студена вода.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
3. Плодове с негодни за консумация кожи
Може да изглежда глупаво да миете външната страна на диня, авокадо или лимон. Но тези негодни за консумация кори могат да носят бактерии, а рязането им може да прехвърли бактериите отвън навътре. Измийте добре всичките си продукти преди употреба, включително продуктите с негодни за консумация кожи и кори!
4. Зърнени и бобови растения
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Повечето зърнени храни и сухи бобови растения трябва да се изплакнат преди готвене. Изплакването им премахва нишестен прах, който може да е бил произведен по време на транспортирането. Изплакването на излишното нишесте от ориза ще направи сварения ориз по-пухкав и по-малко лепкав. Други зърнени храни като киноа, фаро, ечемик и див ориз също трябва да се изплакнат преди готвене.
Сухият боб и лещата трябва поне да се изплакнат преди употреба. Някои хора обичат да накисват боба преди готвене, отчасти защото това им помага да се сварят по-бързо. Ако планирате да накиснете боба си, не забравяйте да сменяте водата на всеки няколко часа, за да предотвратите старт на ферментация.
5. Миди
Мидите често са пълни с прах и песъчинки. Определено ще искате да ги изплакнете преди готвене! Започнете, като ги изплакнете под студена вода, за да премахнете по-голямата част от утайката. След това ги поставете в тенджера или купа със студена вода и я охладете в хладилник за около 30 минути, като разбърквате от време на време. След като изтече половин час, внимателно извадете черупките от тенджерата. Ще видите колко боклук се е утаил на дъното.