Оказва се, че храната може да бъде не само източник на енергия, но и причина за появата на чувство за умора. Диетолози назоваха храните, които могат да провокират чувство на умора.
1. Продукти с ниско съдържание на мазнини
Докато спазвате диета, не трябва да се отказвате напълно от мазнините и захарта. При диета с ниско съдържание на мазнини човек се уморява, защото просто няма откъде да вземе нужната му енергия. Много по-добре е да вземете извара със съдържание на мазнини 5%. По-вкусна е и няма толкова мазнини, съветват диетолози.
2. Сладкарски изделия
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Храните, които имат голямо количество захар в състава си могат да ободрят само за кратко, след което се появява силно чувство на умора. По-добре е да се даде предпочитание на тъмния шоколад, тъй като той няма да предизвика толкова резки колебания в нивата на кръвната захар. Диетолозите препоръчват сладките напитки – сокове и газирани напитки - да се заменят със зеленчукови сокове, съдържащи по-малко захар.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
3. Бързо хранене
При консумация на бърза храна има голямо натоварване на храносмилателните органи поради високото съдържание на калории и голямото количество въглехидрати в нея. Всички сили на тялото са насочени към храносмилането на тежката храна. Логично е да се създаде дълготрайно чувство на умора и само добрият сън помага да се отървете от нея.
4. Ферментирали храни
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Пушените меса, сушените колбаси и някои видове сирена могат да станат причина за умора. Според диетолозите е по-добре да се даде предпочитание на неосолените сирена.
5. Кафе
В този случай усещането за умора се провокира от количеството кафе, което пиете, а не от самата напитка. Ако го пиете умерено – една до две чаши на ден – кофеинът ободрява. Ако усещането за бодрост не дойде, тогава хората започват да пият повече кафе, но вместо енергия идва по-голяма умора. Колкото повече пиете, толкова повече се уморявате, отбелязват диетолозите.
Богатите на желязо храни помагат значително в борбата с умората. Отбелязва се, че тази умора може да бъде един от признаците на анемия. Желязодефицитната анемия е патологичен синдром, характеризиращ се с намаляване на броя на червените кръвни клетки и хемоглобина в кръвта. Обикновено състоянието е придружено от умора, задух, бледност и сърцебиене. За естественото попълване на дефицита на желязо в организма специалистите съветват да се яде червено месо.