Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Храните, които помагат при запек

12 февруари 2022, 10:30 часа

Съвременният начин на живот благоприятства появата на запек. Например заседнала работа. Много хора също избират начини за прекарване на свободното си време, различни от упражнения. Живеем в постоянно бързане. Някои са придружени от постоянен стрес. Като към всичко това прибавим и диета, богата на силно преработена храна и твърде малко вода, и проблемът е готов! Какво да направите, за да го избегнете? Какво трябва да се появи в чинията ви? Имаме няколко предложения за вас, които вероятно ще се окажат благоприятни за вашето здраве.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Пълнозърнести зърнени продукти

На първо място заменете белия хляб с черен хляб - пълнозърнест. Ако обичате ориз, ограничете белия за сметка на тъмен, див, червен и черен. И оставете настрана сладките зърнени закуски. Нискообработените продукти са толкова важни, тъй като те осигуряват сигурно оръжие срещу запек – диетичните фибри!

Сурови зеленчуци и плодове

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Зеленчуците и плодовете също са чудесни източници на диетични фибри. А най-добрите ви съюзници в борбата срещу запека са суровите зеленчуци и плодове, именно поради обилното съдържание на фибри в тях. Ако се отглеждат по биологичен начин, те работят най-добре, когато се консумират с обелката. Ако все пак решите да ядете варени зеленчуци, не забравяйте да не ги преварявате – трябва да са полутвърди. За някои зеленчуци, като карфиол или броколи, няма нужда да ги варите, просто ги залейте с вряла вода за няколко минути.

Зърна, семена, семки, сушени плодове

Слънчогледови семки, тиквени семки, ленено семе, семена от чиа - те също са един от най-добрите източници на диетични фибри. Добавете ги към салати или каши. Можете дори да направите вкусен десерт от тях! Опитайте чиа пудинг с ананасов мус.

Продукти с млечнокисели бактерии

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

Млечнокиселите бактерии регулират състава на чревната микрофлора, противодействат на растежа на гнилостните бактерии и ускоряват движението на червата. Най-добре е да ядете храни, които ги съдържат, редовно, по възможност всеки ден. Ценни бактерии могат да бъдат намерени в ферментирали млечни напитки, силаж (например кисели краставици, кисело зеле).

Вода

За да може фибрите в червата ви да набъбнат и да накарат червата ви да се движат по-бързо, трябва да пиете достатъчно течности. Най-добрата течност за утоляване на жаждата е вода - естествена, безвкусна и без захар. Пийте минимум 2 литра течности на ден (основно вода) и много повече, когато навън е горещо или спортувате.

Какво друго можеш да направиш?

В допълнение към преработените храни има няколко храни, които могат да причинят запек. Това са: варени моркови, бял ориз и продукти с добавка на ориз (напр. оризова торта), шоколад (какао), банани, дюля (напр. компот, желе от дюли). Особено ако ги ядете в прекомерни количества. Ето защо здравословната умереност е особено препоръчителна тук.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес