Сутрин, след ставане, хората са по-искрени и лъжат много по-малко, отколкото през целия ден.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Екипи учени от Харвардския университет и от униврсетета в Юта провели тестове с 327 пълнолетни мъже и жени. В един от тях участниците трябвало да решават математически задачи и да съобщят колко от отговорите им са били правилни, като получавали възнаграждение за всеки един от тях. Те не знаели, че някои от задачите нямали решение, така че лесно е можело да бъдат хванати в лъжа.
Между 20 и 50 на сто съществувал по-голям шанс участниците да лъжат повече след обяд, отколкото сутринта, показали експериментите. Експертите обясняват "ефекта на сутрешния морал" с обстоятелството, че в първата част на деня нашите нива на енергия в тялото ни са по-високи. Те постепенно намаляват с напредването на деня.
В други тест се оказало, че участниците лъжели два пъти и половина повече след обед, за да получат малка финансова облага.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Те трябвало да преброят колкото точки виждат изписани на компютърен екран.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Авторите на изследването Мариям Кучаки и Айзак Смит твърдят, че времето от деня се отразява по определен начин на особено честните хора. Те много по-рядко лъжели сутрин и се отдавали на изкушението едва в по-късните следобедни часове. За останалите участници в експеримента, които се отнасяли лековато към моралните ценности, те еднакво прибягвали към лъжата и сутрин и следобед, пише БТА.