Методите, които ви представяме, се използват преди всичко, за да датирате яйцата с които разполагате в кухнята си - тоест да определите възрастта им и да видите дали са все още пресни или вече са навлезли в процес на стареене. Естествено това не означава, че непременно са негодни за консумация - но може да констатираме някои признаци, които да показват, че трябва да бъдат изконсумирани по-скоро.
Как да установим дали яйцето е развалено?
1. Проверете срока на годност.
За да открием списъка със съвети как да узнаете дали яйцето е развалено, започваме с най-основния метод, който, разбира се, е проверка на срока на годност. По правило пакетираните яйца в магазина имат срок на годност 30 дни – но това не означава, че след този срок непременно са развалени. Ако той вече е изтекъл, използвайте някой от следващите методи, за да проверите дали все още са годни за консумация или не.
2. Подробен оглед.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Черупката казва много за яйцето, затова си струва да бъде огледана много внимателно. Ако е напукана, набръчкана или лигава, това е знак, че може да има бактерии. Затова е добре да отворите яйцето и да огледате жълтъка и белтъка. Ако откриете оцветяване в розово, синьо, зелено или черно, значи в тези области са се развили бактерии. Бързо изхвърлете такова яйце!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
По колко яйца могат да ядат хората с висок холестерол?
3. Миризмата.
Да, помирисването е един от най-старите начини да се разбере дали яйцето става за ядене или не. Ако едно яйце е развалено, миризмата му е много характерна и неприятна – без значение сурово ли е или варено. Отворете го, помиришете и се доверете на обонятелните си способности.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
4. Поставяне във вода.
Това е може би най-известният и ефикасен начин да разберем какво е състоянието на яйцето. Поставете го в чаша с вода. Ако си остане легнало на дъното, може да сме сигурни, че е прясно. Но, ако се задържа почти вертикално или плава, това е знак, че вече е старо.
5. Осветяване.
Насочването на концентрирана светлина към яйцето е друга възможна техника. Нуждаете се само от много тъмна стая и неголям, но ярък източник на светлина – например, малко фенерче. Целта е да задържите светлината насочена отблизо към яйцето. След това го наклонете и завъртете бързо. Съдържанието му ще се вижда през черупката и по този начин можете да забележите дали въздушната камера вътре е малка или голяма. При прясно яйце трябва да е около 3.2 мм. Колкото по-старо е яйцето, толкова по-голяма е кухината, тъй като при стареенето течността, изгубена чрез изпаряване, се замества от газове.
Кои яйца са по-полезни - белите или кафявите?
6. Подслушване.
Това звучи отначало малко налудничаво, но всъщност е стара и простичка техника, която ще ви покаже свежестта на яйцето! С течение на времето белтъкът и жълтъкът губят влага, стават сухи и затова се свиват. Така „въздушната възглавница“ превзема вътрешното пространство и дава възможност на съдържанието да се плъзга по-лесно в яйцето – при това издава звук, подобен на приглушено потропване. Разклатете яйцето и щом чуете някакви звуци, значи въобще не е прясно. Колкото повече шум има при разклащането, толкова е по-сигурно, че е развалено.
Яйцата са една от най-консумираните храни както под формата на гарнитура или елемент от основни ястия, така и като съставка в различни видове сладкиши. Поради тази причина е важно да се уверите, че все още са в перфектно състояние за консумация, без да излагате здравето си на риск.
Приложете на практика всички тези методи, които показват как да установите дали едно яйце е добро за ядене. Вашето здраве ще ви благодари!