Смартфоните станаха по-важни за нас в ежедневието ни, отколкото съседите, колегите, съквартирантите и учителите, показва изследване.
Само семейството, приятелите и домашните любимци се класират по-високо по отношение на важността, разкриха психолози от университета Трент в Нотингам и от университета във Вюрцбург, Германия.
Изследователите са анкетирали 1 156 мъже и жени на възраст между 15 и 83 години, които е трябвало да отговорят онлайн на въпроса колко са важни и близки за тях както хора, така и мобилните устройства. Резултатите от анкетата разкриват, че родителите и децата са най-важните за нас, а учителите са в дъното на списъка.
Астрид Каролус, един от съавторите на изследването, заявява, че телефоните са станали "психологически значими" обекти.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
"Те придружават своите потребители през целия ден, винаги готови да изпълняват задачи като комуникация с приятели и семейство, например", каза тя.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
"За своя собственик смартфонът не е просто техническо оборудване, а по-скоро дигитален приятел и спътник“.
"Тъй като медията изглежда комуникира с нас, ние несъзнателно реагираме по начин, по който реагираме, сякаш е човешко същество".
Нейният екип казва, че мобилните телефони стават нашите постоянни спътници, като 65 % от британските собственици на възраст под 35 години посягат към тях в рамките на пет минути от събуждането си и прекарват почти три часа на ден, като ги използват.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Д-р Каролус споделя, че изследванията показват, че човек се адаптира към технологиите, за да оцелее в съвременната епоха.
"В света на нашите предци социалните взаимодействия и обработката на информацията са били от съществено значение за оцеляването", казва тя.
"В контраст със света на нашите предци, в който онези, които изпращат социални знаци, са истински хора, днешните електронни устройства изпращат подобни сигнали, като разговарят с нас".