Много домакини допускат една грешка при употребата на пералнята, която може да е пагубна за нея. Твърде честото използване на уреда без интервали от почивка причинява сериозни вреди. Дори включването на устройството за втори път след кратко време след приключване на цикъла на пране заплашва уреда от повреда, чието отстраняване налага скъп ремонт.
Още: За кои здравословни проблеми могат да ни помогнат лешниците
Още: 7 забрани, които всеки трябва да спази на празника днес, 24 февруари
Грешката с пералнята, която почти всички домакини правят
Факт е, че при непрекъснат процес на експлоатация частите и компонентите в устройството могат да прегреят. В нагревателният елемент и дренажната помпа са най-застрашени от повреда. Но това не е най-сериозната повреда. Ако зареждате няколко цикъла на пране един след друг, съществува висок риск от повреда на двигателя. И в този случай ще трябва да отделите голяма сума за ремонт на уреда. Затова, за да се предпазите от нежелани последствия, не пускайте пералнята два пъти подред, а още по-малко три.
Изсипете 7 лъжици от това в пералнята и тя ще стане като нова
Експертите казват, че оптималният вариант за употребата на уреда е четири до пет пъти седмично. Ако се придържате към това правило, уредът ще ви служи най-малко 14 години или дори повече.
Още: Знаете ли каква е разликата между ехограф и видеозон?
Още: 5 типа жени, по които мъжете са луди
Но повечето домакини обикновено перат по-често. Затова не забравяйте да правите почивки между всеки цикъл на пране.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Интервалите между пранетата зависят от конкретния модел на пералната машина: за някои производителите определят 20 минути, за други - 40 минути, някои изискват двучасова почивка.
По принцип интервалът между пранетата трябва да бъде посочен в инструкциите на уреда.
Друга грешка, която много домакини допускат, е претоварването на уреда. Сухото прането трябва да заема ½ от барабана. В случая е важно дрехите да не са и прекалено малко - те не трябва да са под 1 кг.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Също така в желанието си дрехите да са перфектно изпрани и да ухаят на свежест, много домакини прекаляват с употребата на перилни препарати. Количеството им трябва да е точно дозирано според описанието на опаковката. В случая е важно количеството дрехи, степента на тяхната замърсеност и твърдостта на водата.
При пране в уреда не е желателно да се използва белина с хлор. За целта са подходящи препарати с оптически избелващи вещества.
Употребата на омекотител е още една от точките, на които трябва да се обърне внимание при машинно пране. Добавянето на този препарат не е желателно при пране на хавлии. Това единствено води до влошаване на попиващите им свойства.
Още: Алерголог: Сложете тази подправка в пералнята и дрехите ще станат като нови