При инсулт лекарите имат само няколко часа, за да предотвратят необратимо увреждане на мозъка. Колкото по-скоро пациентът потърси медицинска помощ, толкова по-големи са шансовете за запазване на здравето и живота му. Но как да различим инсулт от много силно главоболие?
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Инсултът е второто най-разпространено заболяване в света, водещо до смъртност. Само 16% от пациентите с инсулт се възстановяват напълно, а 50% от оцелелите в рамките на 5 години от първия инсулт получават втори пристъп.
Тъй като първите 3,5-4 часа са критични, важно е да знаете какви са първите признаци на заболяването и незабавно да се обадите на спешна помощ при тяхното проявление.
Най-честият симптом на инсулт е тежкото и внезапно главоболие. Но, за съжаление, то често се бърка със симптом на мигрена.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Има ли разлика между мигрена и главоболие от инсулт?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
1. При мигрена болката е постоянна и умерена, а при инсулт главоболието се появява внезапно и е много силно
Мигрената много рядко се развива в средна възраст, обикновено за първи път се появява в юношеска възраст и придружава човек през целия му живот. Ако сте на 40 или повече години, никога преди не сте изпитвали мигрена (особено такава, придружена от аура) и при вас се появява внезапно и много силно главоболие - незабавно се обадете на Спешна помощ. Вероятността от инсулт е много голяма.
2. Симптомите на главоболието са различни от обикновено
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Гадене, повишена чувствителност към светлина и шум, коремна болка, затруднена концентрация, замаяност, проблеми със зрението и дори затруднено говорене са симптоми на мигрена с аура.
По правило един човек рядко изпитва едновременно всички признаци от този списък - най -често ни измъчват доста определени симптоми, които за съжаление стават обичайни.
Ако изведнъж пристъпът на главоболие е придружен от необичайни симптоми, трябва незабавно да се консултирате с лекар - много е вероятно този път да не е мигрена.
3. Симптомите на инсулт "атакуват" внезапно, докато тези на мигрената се развиват постепенно
Дори и най-тежката мигрена обикновено се развива постепенно: и главоболието, и симптомите на аурата се развиват от по-слаби до по-тежки, като постепенно увеличават интензитета си.
В случай на инсулт симптомите буквално се проявяват за секунди - само преди минута пациентът не е имал никакви оплаквания, а в следващия момент главоболието е буквално непоносимо. Веднага извикайте линейка!
4. При инсулт се наблюдава загуба на чувствителност, докато при мигрена пациентът не губи обичайните усещания
Инсултът най-често е придружен от така наречените „негативни“ симптоми: слабост, влошаване на зрението, загуба или намаляване на чувствителността. При мигрена симптомите са "положителни" - тоест пациентът страда от допълнителни усещания (макар и неприятни) и не губи чувствителност.
Има ли връзка между мигрена и инсулт?
За съжаление да. Ако страдате от мигрена с аура, шансовете ви да получите инсулт са два пъти по-високи от тези на вашите връстници, които никога не са преживели болестта или изпитват само мигрена без аура. Ако това е вашият случай, жизненоважно е да контролирате кръвното си налягане, да спрете да пушите, да следите приема на алкохол и кофеин и да спортувате редовно.
Важно: Статията е с информативен характер и не може да замести консултацията с лекар! При наличието на специфичен симптом или оплакване, незабавно се консултирайте със специалист.