Двама са тазгодишните носители на Нобеловата награда за мир - гинекологът от Демократична република Конго Денис Муквеге и иракската активистка за човешки права Надя Мурад. Това съобщиха от Нобеловия комитет.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Денис Муквеге лекува жертви на сексуално насилие в родината си. Надя Мурад е от малцинството на язидите и е била жертва на сексуално робство на "Ислямска държава". Води кампания за защита на други жертви от своя народ.
Денис Муквеге е прекарал по-голямата част от живота си в борба срещу насилието в Демократична република Конго. През 2008 г. основава болница в Букаво. Оттогава насам хиляди жени, жертви на издевателства по време на неспирните граждански войни и конфликти, са били негови пациентки. Муквеге е символ в страната, а и в чужбина, а веруюто му е "справедливостта е работа на всички". Той многократно е заклеймявал масовите изнасилвания и е критикувал конгоанското правителство и международната общност, че не правят достатъчно за прекратяването на тази ужасяваща практика.
Надя Мурад е представител на язидското малцинство в Северен Ирак. Селото ѝ е превзето от джихадистите от "Ислямска държава" през 2014 г. Надя и много други жени и деца са държани като сексуални роби. Самата тя е изнасилвана и измъчвана многократно. След тримесечен кошмар успява да избяга на Запад и оттогава е активист за защита на човешките права. Бори се за правата на близо 3000 язидски момичета и жени, които са били жертви на сексуално насилие от страна на ислямистите.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза