Малко финландци ще ви отговорят положително, ако ги попитате чували ли са нещо за град Плевен. Ако обаче им споменете името „Плевна“, веднага ще се оживят.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Защото Плевна е името на най-популярната марка бира в скандинавската страна. И е кръстена именно на българския град Плевен – това е старата му английска транскрипция. Колкото и да е неочаквано, оказва се, че освен на бира, текстилна фабрика и ресторант, българският град е дал името си още и на три селища в САЩ и четири в Румъния.
Началото се слага от индустриалеца Джеймс Финлейсън (1771-1852). Той е бил шотландец и е основал първата памучна фабрика в Тампере, Финландия, през 1820 г. Той първоначално е бил мисионер и отишъл във Финландия, управлявана тогава от Имперска Русия със задачата да продава библии.
Съдбата на мисионера и самоук инженер обаче била да постави началото на индустриалната революция в скандинавската страна. С подкрепата на Александър I, той основал първата текстилна фабрика. Оттогава заживял там със съпругата си Маргарет Финлейсън.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Като начало е трябвало да внася машинни оператори от Англия, които да обучат неговите работници. Първата фабрика е била завършена с държавен заем. Финлейсън също така основал квакерско сиропиталище.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Залата със становете, където по-късно се е помещавала бъдещата пивоварна, е била построена през 1877г. и името „Плевна“ датира горе-долу от това време, сочи историческата справка в „Уикипедия“.
През Руско-турската война неколцина от памучната фабрика на Финлейсън се сражавали като доброволци на страната на руснаците и по силата на обичая всяка нова сграда на собственика да се кръщава на важно обществено събитие, било повече от нормално да се кръсти на голямата битка край българския град Плевен, в която участие взели и финландците.
До днес се е запазило само едно от имената на финландските доброволци – Северин Тигерстедт. Същото име – Плевна се е съхранило и по-късно, когато Залата със становете се преобразувала в пивоварна и кръчма.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Българското име финландците свързват – колкото е да е странно – и с техническия прогрес. Компанията „Плевна“, собственост на Финлейсън, донася за пръв път в Европа електрическата крушка – само година след откритието на Томас Алва Едисон. През 1882 фабриката на шотландеца блесва в електричество. Осветлението със 120 „осемсвещни“ крушки е било включено на 15 март, 1882г. Скоро след това започва и осветяването на самия град.
Днес на стената на едноименния ресторант „Плевна“, който се намира в самата пивоварна, има мемориална плоча за това. И пивоварната, и кръчмата вече са се преместили в нови модерни помещения. Оригиналните сгради обаче са запазени – сега там има няколко киносалона и ресторанти.
ПЛЕВНА, ЩАТА КАНЗАС
Плевна е градче в област Рино, Канзас, САЩ, сочи справката. Населението през 2000г. е било 99 души. Според щатските регистри се простира на площ от 0,6 квадратни километра. Според последното преброяване там живеят 99 души, 46 къщи и 28 фамилии.
Гъстотата на населението е 166,2-ма на квадратен километър. Расовата принадлежност – 96,97 процента бели и само 3,03 от други раси. 23 на сто от населението са деца под 18 години, а 50 – женени двойки, които живеят заедно. 2,2 процента са самотни жени, а 39,1 – несемейни. Средното семейство се състои от 2,75 члена. На всеки 100 жени се падат 90,4 мъже, а средният годишен доход е 33,750 долара. Няма семейство, което да живее под границата на бедността – от цялото население в тази категория влизат едва 2,8 на сто.
ПЛЕВНА, ЩАТА МОНТАНА
Монтанският Плевна е по-голям – 138 души население. Той се намира в област Фелън Каунти. Простира се на 1,2 квадратни километра. Има 63 къщи с 40 семейства в тях. Явно това име привлича белите – и тук те са 97,83, азиатски тип са 2,17, а испански или латино – едва 1,45. Само 54 процента от населението са женени, а средната възраст е 40 години. Съотношението жени-мъже тук е обратното и може би няма да е зле да сключат шефство с Канзаския Плевен. Тук на 100 жени се падат 115,6 мъже. Местните са и по-бедни – средният доход тук е 27,875 долара, а 8,3 от населението живее под границата на бедността.
ПЛЕВНА, ЩАТА ОНТАРИО
На фона на споменатите по-горе мегаполиси, Плевна в щата Онтарио се води село. То е било основано на територията на бивша памучна плантация и заради красивото си местоположение в момента е известен в щата курорт. На практика този Плевен е обграден от езера – Бъкшот лейк, Сенд лейк, Гриндстоун лейк и Брюл лейк, както и по-малките Форчън, Маки и Шунър.
На практика Плевна, Онтарио се състои от вили и семейни хотелчета. Тук има хранителен магазин, магазин за алкохол, железария и миниатюрно голф игрище. Тук също така са построени Униатска и Англиканска църкви, и двете исторически сгради, а също така и начално училище, което събира деца от слабонаселените околности.
Единствено за този Плевен има исторически данни за основаването му. То е през 1860г. и много от сградите му все още датират от това време. Първото му име е било Бъкшот, но то е трябвало да бъде променено, когато от Пощенския департамент протестирали срещу него – не е известно какво толкова не им харесало.
През 1877г. Пощата дала ултиматум на жителите на градчето или да преименуват името си, или те самите щели да му измислят ново име, с което да се води в регистрите. След разгорещени дебати местните решили да прекръстят града си на Плевна.
Това станало след като един от спорещите казал, че караниците около името му напомняли на битката при Плевен, България, която била особено актуална по това време. Това име било предложено на Пощенския департамент и през 1877 той официално го приел.
ПЛЕВНА ШУХАРАУ, ПЛЕВНА ГРЕБАНУ, ПЛЕВНА ЛУПШАНУ И ПЛЕВНА РЕДИУ – РУМЪНИЯ
За съжаление и за четирите румънски селца, кръстени на Плевен информация не беше открита. Но пък можем да отидем и да видим сами.
Автор: Дилян ВЪЛЕВ, chudesa.net