Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето защо не е хубаво да се къпем всеки ден

27 септември 2021, 07:15 часа

Кога за последен път се къпехте? За повечето от нас отговорът със сигурност ще бъде преди по-малко от 24 часа. Това преди няколко години не беше така. Хигиенните навици не бяха еднакви по усърдие и честота. Преди душовете бяха по-спорадични (веднъж или два пъти седмично), но сега са станали част от ежедневието на голяма част от населението.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Колко често трябва да се къпем?

Въпреки че няма конкретно ограничение за душовете, има известен консенсус сред дерматолозите, че е по-добре да не се къпете всеки ден, ако това е възможно. Прекомерното измиване кара кожата да загуби част от естествените си масла, което води до загуба на защитата на кожните клетки и следователно причинява увреждане и това е по-пропускливо за бактерии или вируси, предизвиквайки сърбежа, сухотата и лющенето.

Честотата зависи от нивото на активност. Ако например тренирате и вземате душ сутрин и друг след фитнес залата, която се превръща в два ежедневни душа, най-добре е драстично да намалите времето на тези душове, които са възможно най-кратки (препоръчва се по-малко от пет минути). От друга страна, човек, който води по-заседнал начин на живот или е пенсионер например, може да се къпе два или три пъти седмично, особено през зимата. Това също варира в зависимост от кожата и дейността, която се извършва. Възрастните и бебетата, които имат по-чувствителна кожа, се нуждаят от по-малко пъти вземането на душ, както  и по-малко време за душ.

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Важно е да не изплаквате цялото тяло, само онези части от тялото, които се замърсяват най-много (подмишниците, стъпалата и гениталиите, които произвеждат миризма на тялото). За останалата част от тялото, като ръцете и краката, не е необходимо да използвате сапун всеки ден, за да защитите маслата и липидите на кожата, които ни осигуряват адекватна влага и дерматологична хидратация. Освен това, дерматолозите от Американската академия по дерматология съветват „да поддържате душовете активни“, тоест да не стоите под вода няколко минути наведнъж. Трябва да излизате и влизате под душа на етапи и да комбинирате това с внимателно разтриване на тялото със средства за къпане /например душ-гел/.

В допълнение може да се каже, че използването на антибактериални сапуни може да убие необходимите ни бактерии, което променя баланса на микроорганизмите и насърчава появата на организми, по-устойчиви на антибиотици.

„Тялото естествено е добре смазана машина. Мисля, че повечето хора се къпят прекомерно “, добави световноизвестен експерт в своя публикация наскоро.

В крайна сметка, нека все реши сам за себе си каква необходимост има от вземането на душ и колко често да го прави.

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес