Всички сме чували речи от типа "На времето баба ти само със SPF 50 се е мазала!". Със сигурност не е, но и тогава все още озоновият слой не е бил толкова разреден, което е следствие от постоянно развиващия се индустриализъм. Затова е е особено задължително да се използва редовно слънцезащитен лосион, все пак лятото е в разгара си, отпуските са в своя вихър, всички хукват към морето, вълните, пясък и идеята за златист тен е в ума на повечето дами, а и не само. Но колкото и естетически красиво да е това, то може да бъде много опасно за здравето ви по няколко причини, а именно:
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Увеличава се риска за рак на кожата
Рак на кожата е най-често срещаният вид и за съжаление, голям принос за това са вредните UV лъчи. Озоновият слой е много разреден и на места почти несъществуващ, което носи със себе си изключителен риск от силно облъчване с UV лъчи.
Кожата старее по-бързо и се появяват пигментни петна
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Увреждането от слънцето от ултравиолетовите лъчи причинява фотостареене на кожата, което се характеризира с дебел, кожен слой. Главни отговорници за обезцветяване и хиперпигментация са точно тези лъчи. Също така спомагат за разграждането на колаген, което допринася за поява на линии, увисване и бръчки. Проучванията показват, че тези под 55 години, които редовно прилагат слънцезащитни продукти, имат 24 % по -малък шанс да развият тези признаци на стареене, отколкото тези, които не го правят.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Какво всъщност е SPF?
SPF означава фактор за защита от слънцето и това е мярката за това колко дълго продуктът ще ви предпазва от UVB лъчи.
Интересно е, че по-високият SPF номер не означава непременно, че кожата ви ще бъде по-защитена. Въпреки че има налични продукти, вариращи от SPF 5 до SPF 100, достатъчно е да използвате продукт, който е SPF 15 или SPF 30 - стига да да го използвате достатъчно често. Ако си купите продукт с SPF 50, намажете лицето си веднъж и стоите 4-5 часа на слънце, ще имате по-малък успех за предпазване, отколкото, ако вземете продукт с SPF 15 и го прилагате на 30-40 мин. Важно е да съобразявате излагането на слънце като времева единица, за да може да гарантирате добро покритие постоянно. Това е и причината педиатрите да обясняват, че децата трябва да се намазват на всеки 30 минути - първо, защото обичайно те са постоянно във водата и отмиват продукта; второ - за да сте убедени, че продуктът е трайно нанесен и предпазва през целия ден.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Някои полезни съвети при избор на лосион за слънце:
- Широкоспектърният слънцезащитен крем включва съставки, които предпазват както от UVA, така и от UVB лъчи. Когато купувате такъв, изберете продукт с широк спектър, за да сте сигурни, че той предпазва и от двата вида лъчи.
- Титаниевият диоксид и цинковият оксид са две ключови съставки, които трябва да търсите в слънцезащитните продукти.
- За слънцезащитни продукти за лице изберете продукт, който не е мазен и е предназначен специално за лице, защото в противен случай рискувате силно запушване на порите, което би довело до акне.
- Слънцезащитният крем трябва да се нанася приблизително 30 минути преди излагане на слънце.
- Прилагайте често през деня, особено след плуване или силно изпотяване.