Лекарите споделят какви здравословни проблеми могат да бъдат разпознати дори и само по външни признаци.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Това не е нищо ново в Китай.
Още в древни времена китайските лекари са се научили да диагностицират болестите по външни признаци. Без кръвни изследвания и ядрено-магнитен резонанс, каквито тогава по принцип не са съществували, те успешно разпознавали болен панкреас, проблеми с черния дроб и други неразположения.
В други страни лекарите се доверявали повече на постиженията на медицината при поставянето на точни диагнози, но опитът на източните им колеги все още се изучавал. И признаването на ефективността на китайските методи, потвърдено от изследванията на съвременните учени, не закъснява.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Днес лекарите могат да определят началото на заболяването, без да се вглеждат в медицинското досие на пациента. Обикновените хора също могат да установят това.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Бъдете наблюдателни
Физиологът Павел Жаторин споделя как навреме да забележите признаците на някакво заболяване, които тялото показва. Специалистът съветва да се обърне специално внимание на следните симптоми:
1. Уморено лице. Състоянието на хронична умора възниква при остър дефицит на протеини и желязо. Ако в менюто има много храни, богати на тези микроелементи, тогава е препоръчително да проверите състоянието на стомаха. Може би поради повишената киселинност полезните вещества не се усвояват.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
2. Чести херпеси и рани в ъглите на устата. Основната причина за това е намаляването на имунитета. Успоредно с това тялото „дава“ бъгове в работата на други органи: изведнъж се появява конюнктивит, суха кожа и т. н. Между другото, пукнатини по кожата и прекомерната й сухота „говорят“ за дефицит на желязо, както и за витамини от група В и C.
3. Белене на кожата от вътрешната страна на дланта. Това е ясен сигнал за липса на витамини А и Е. Втората често срещана причина е паразитозата.
4. Себорея, пърхот, мазна коса. В повечето случаи причината е неизправност във функционирането на храносмилателния тракт. Но има вероятност стресът или хормоналните промени в тялото да допринесат за появата на пърхот (например по време на юношеството).
5. Косопад. Почти винаги са виновни белтъчините, желязото, дефицитът на витамин D и проблемът с хормоните на щитовидната жлеза.
6. Тъмни петна по кожата. Тъмните лакти и подмишниците са признак на инсулинова резистентност и предразположение към диабет. Забелязвайки промени, е препоръчително да се запишете за консултация с терапевт.