Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето какво да направите, за да няма плевели в градината ви

02 юли 2021, 09:00 часа

Ето няколко полезни съвета срещу плевелите в градината:

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

1. Покрийте земята с катранена хартия или черен нетъкан плат

Основната същност на метода е елементарна - плевелите, както и другите растения, имат нужда от светлина. Ако я няма - те загиват.

По-удобно е да използвате покривна хартия - тя е плътна, няма да бъде издухана от вятъра. Но това е химия. Черният нетъкан текстил е екологичен, но е доста тънък - ще трябва да бъде здраво фиксиран върху повърхността на почвата, например, притиснат с дъски или тухли.

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Можете, обаче, да използвате и други подръчни материали - шперплат, картон, парчета желязо.

Гледката на зоната, покрита с непрозрачен материал, е много неприятна и трябва да се поддържа в този вид през целия сезон. Но от друга страна, методът е много ефективен дори срещу многогодишни плевели.

2. Направете зелено торене.

Погледнете близката поляна - има изключително къси треви. Виждали ли сте изоставен крайградски район? Там виреят гигантски, понякога двуметрови плевели. Те са пригодени да живеят на празна земя. И за да не се заселят във вашия двор такива плевели, не оставяйте земята без растения.

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

След като приберете реколтата направете зелено торене - ръж, рапица или горчица. Горчицата изчиства напълно земята от плевели и болести. През есента зелените торове трябва да бъдат изрязани и изкопани - това също е отличен тор.

3. Мулчиране на пътеките

Чудесен вариант е да разнесете окосената трева, останала, например, от тревата, между култивираните растения. Но трябва да се полага в дебел слой от поне 5 см - плевелите не могат да покълнат през такъв мулч.

4. Използвайте уплътняващи култури.

Тук е същият принцип като - земята не трябва да е празна. Например, можете да сеете репички между краставици. А до доматите и чушките - засейте босилек.

5. Не внасяйте пресен тор.

Съдържа огромно количество семена от плевели! Сложете го на купчина и го оставете да отлежи поне една година. При разлагане този тор много се загрява и семената в него загиват.

6. Изкопайте леглата с вили.

Това ще ви попречи да изрежете коренищата на многогодишните плевели. Колкото повече малки парченца останат в пръстта, толкова повече плевели ще растат през следващата година.

7. Издърпайте плевелите с ръце, а не ги накълцайте с мотиката.

Много вредни треви могат да поникнат от върха на корена - там имат спящи пъпки. И в резултат на това, вместо един тънък плевел отглеждате разклонен храст с няколко стъбла, върху който узряват много повече семена. Не си правете труда да ги копаете. Най-ефективно е да се плеви с ръце, за да сте сигурни, че ще измъкнете цялото растение.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес