Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерти изчислиха в колко часа трябва да се будим, за да сме отпочинали

15 март 2023, 19:33 часа

Експертите не се съмняват и подчертават, че е важно не само колко спим, но и в колко часа ставаме. Как планирате съня си, за да се събуждате отпочинали? Ето най-важните препоръки. 

Още: За кои здравословни проблеми могат да ни помогнат лешниците

Още: 7 забрани, които всеки трябва да спази на празника днес, 24 февруари

От колко сън се нуждае човек?

Сънят е от голямо значение за организма. Той ни позволява да поддържаме физическо и психическо равновесие. Това е време, в което тялото и умът си почиват и събират сили за следващия ден. Твърде малкото сън може да доведе, наред с други неща, до хипертония, диабет, сърдечни заболявания и затлъстяване. Интересно е, че твърде многото сън е също толкова опасен. Това, от своя страна, може да доведе до сънна апнея, нарушения на щитовидната жлеза и влошаване на настроението.

И така, от колко сън се нуждае човек? Трудно е да се отговори еднозначно на този въпрос. Струва си да се помни, че не съществува единна препоръчителна доза сън. Основният критерий, който трябва да се вземе предвид, е възрастта.

Още: Знаете ли каква е разликата между ехограф и видеозон?

Още: 5 типа жени, по които мъжете са луди

Честото събуждане в 3 часа през нощта издава тези заболявания

Препоръки за продължителността на съня:

Новородени до 3 месеца: 14-17 часа, кърмачета до 11 месеца: 12-15 часа, деца до 2 години: 11-14 часа, деца до 5 години: 10-13 часа, деца 6-13 години: 9-11 часа, тийнейджъри 14-17 години: 8-10 часа, млади хора 18-25 години: възрастните: 7-9 часа, възрастните над 65 години: 7-8 часа.

За съжаление има случаи, когато въпреки достатъчната продължителност на съня човек се събужда недоспал. Това може да се дължи на редица фактори. 

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Те включват, но не се ограничават до употребата на стимуланти, тежка диета, липса на редовна физическа активност или високи температури в спалнята. Понякога причината е още по-проста и се дължи на неправилно избрано време за заспиване или събуждане.

В колко часа да си лягаме и в колко да ставаме, за да сме отпочинали?

Идеалният сън трябва да продължава около четири до пет цикъла. Моментът на събуждане също е от решаващо значение. Най-добре е да го планирате в края на цикъла. Схемата, която експертите предлагат, е изключително лесна за изчисляване. Например, ако планирате да заспите в 22:00 ч., идеалният момент за събуждане би бил около 5:40 ч. сутринта.

Интересна позиция по отношение на събуждането представят и австралийски изследователи. Според тях сънят на възрастния човек трябва да трае 7-9 часа и да се планира събуждане около 6 часа сутринта. 

Експертите смятат, че толкова ранно събуждане гарантира по-добро настроение и по-ниски нива на стрес през деня. Това може да се потвърди от проучвания, които показват, че хората, които стават рано сутрин, са с до 25 % по-малко склонни да страдат от депресия.

Експерт: Никога не правете тези неща веднага след събуждане

Деца и юноши в училищна възраст - в колко часа трябва да стават?

Въпросът за сутрешното ставане на децата в училищна възраст е особено проблематичен. Докато децата на възраст 8-10 години заспиват сравнително рано, по-големите тийнейджъри си лягат все по-късно, понякога дори след полунощ. Това се дължи, наред с други неща, на промяната в начина на живот, многобройните контакти с връстници, извънкласните дейности или развитието на хобита. 

Сутрешните занятия в училище обикновено започват след 7 часа, което води до събуждане около 6 ч. Това може да означава, че голяма част от младежите в училищна възраст спят по-малко от 6-7 часа. 

Лишаването от сън при младите ученици може да има сериозни последици. То може да доведе до: по-слаби академични резултати, проблеми с концентрацията и прояви на агресивно поведение. 
Това се усложнява от раздразнителност, по-лошо настроение и липса на желание за работа. Поради липсата на сън все повече тийнейджъри се обръщат и към кафето и енергийните напитки.

Оказването на натиск върху тийнейджърите да си лягат по-рано може да има обратен ефект. Подрастващите в училищна възраст, които заспиват в полунощ, трябва да стават между 8 и 9 часа сутринта. В случай, че те трябва принудително да станат в 6 сутринта, човек трябва да е в леглото още в 22 ч. 

За много млади хора това е изключително трудно или дори невъзможно. По тази причина все по-често се говори за отлагане на началото на учебните занятия. Проучванията показват, че отлагането на учебните занятия с 30-60 минути намалява броя на недоспалите тийнейджъри с 20-30 %.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес