България е една от най-старите държави в Европа, което прави фактът, че градовете и селищата ни са възникнали преди Христа и многократно са променяли името си, по-лесен за възприемане и разбиране. Някои от старите имена на селищата приличат на съвременните или са достатъчно известни на обществото, докато други се знаят от малцина. Сред малко известните стари имена на български градове е Дръстър. Запитани на кой български град Дръстър е старото име, повечето хора не успяват да отговорят правилно. Любопитно ли ви е кой град днес е носел името Дръстър и защо? Ще ви разкажем.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Дръстър или Силистра – историята на един град
Дръстър е старо име на град Силистра, град със завидно историческо минало, средище за разпространение на християнската религия, познато като едно от първите възникнали такива, главен религиозен център. Като град, наследник на основания от римския император Траян Дуросторум, името му не е учудващо. Срещаме го за първи път в исторически извори от 105 година, а няколко десетилетия по-късно градът става самостоятелен. Името Дръстър градът получава след християнизацията на българите, като самите те го наричат по този начин. Така Дръстър става средновековното име на днешна Силистра.
Знаете ли какво е старото име на Перник?
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Богатата история на Дръстър
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Едва ли има друг град в България, чиято история и запазени от нея следи може да съперничи на тази на Дръстър. „Последният римлянин“, както наричат Флавий Аеций – върховен главнокомандващ на римската империя, е роден тук. И далеч не само той. Значими и уникални са археологическите следи и находки, останали именно от пълководци по тези земи, сред които и колесница с неповторима украса. Днес в Силистра могат да бъдат видени и останки от епископски дворец, базилика, руини от Дунавската резиденция на българските ханове и царе, издигната по време на Първата българска държава, патриаршески храм и дворец, една от най-ценните за Стария континент антични гробници с уникални стенописи и много други, които правят Силистра това, което е – град с пребогата история, на който малко градове могат да се опитат да съперничат. След покръстването на българите, градът става седалище на Българската православна църква, а столичен център е по време на Второто българско царство.
Знаете ли какво е старото име на Стара Загора?
С какво остава известна Силистра в по-нови времена?
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Не само пребогатата история на Дръстър, но и историята на съвременна Силистра заслужава уважение и внимание. Тук е поставено началото на педагогическото образование в България, на което градът става център. С развитието на промишленост, селско стопанство, индустриализация градът постепенно се превръща през 20 век в модерен град, предпочитан за живеене, но следите от миналото, шепота и ценността им са съхранени и запазени. Дръстър не е погребан, а останките от богата история са експонирани и формират Национален архитектурно–археологически резерват, наречен „Дуросторум – Дръстър – Силистра“ – място, което разказва безмълвно стари истории, място, което непременно следва да посетите.