Мнозина имат проблеми със съня и се налага да позлват медикаменти, за да могат да заспят. Интересното е, че понякога действия, които дори не забелязваме, ни пречат да заспим, дори и да сме много изморени. Ако ви е трудно да заспите вечер, опитайте се да не правите тези неща отново.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Много фактори влияят на съня ни, включително нашето физическо и психическо състояние.
Проблемът с ранното събуждане
Сомнолозите твърдят, че всеки трети от пет души се събужда точно в 4:05 сутринта. Това явление е обикновено и абсолютно безобидно, но само ако спокойно се обърнете на другата страна и продължите да спите.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Но има и такива, които се събуждат, повече не затварят очи и след това им се спи през целия ден. Семейният лекар Татяна Захарова даде няколко ценни професионални съвета, за да избегнете неприятни последици.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Лекар разкри кои са най-честите причини за безсъние
Избягвайте мозъчна стимулация
2-3 часа преди лягане махнете или дори изключете телефона си и не включвайте телевизора. Разбира се, много е изкушаващо да проверите имейла си, да превъртите през емисията новини и социалните медии или просто да гледате някое забавно телевизионно предаване. Но всичко това затруднява отпускането и заспиването.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Само с 1 лъжица мед ще забравите за безсъние през летните нощи
Сънят през деня е опасен
Колкото и изкушаващо да е да подремнете на обяд, вашият лекар съветва да не се поддавате на желанието, особено ако постоянно се събуждате толкова рано като в 4 часа сутринта.
Дневната дрямка може да попречи на сънливостта ви вечер и да затрудни заспиването тогава. Ако наистина имате нужда да подремнете, направете го преди 15:00 часа, като спите около 20 минути, не повече.
Стойте далеч от кафето
За тези, които не спят добре, Захарова съветва да се откажат от кофеина шест часа преди лягане. По-добре изпийте чаша топло мляко. Ще отпусне мускулите и ще се успокоите, определено нямате нужда от стимуланти през нощта. Така няма да се налага да прибягвате и до медикаменти за заспиване.