Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Димитровден 2024 - кога се пада, традиции и обичаи

22 октомври 2024, 12:25 часа

Православната църква чества Димитровден - деня на Свети великомъченик Димитрий Солунски на 26 октомври.

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Свети Димитър Солунски: историята на празника

Димитрий Солунски бил християнин от град Солун. Димитрий е бил отгледан в богато семейство на чиновник. Родителите били тайни християни и отгледали сина си да вярва в Бог, Исус Христос. Самият Димитър заел мястото на баща си, но не скрил религията си. Заради вярата му римският император Максимилиан издал заповед за задържането на Димитрий и хвърлянето му в затвора. В затвора Димитрий благослови младия воин Нестор да се бие с императорския фаворит. И той спечели, което силно разгневи императора. Владетелят заповядал смъртта на Нестор и Димитрий. Тялото на Димитрий било тайно погребано от солунските християни. По-късно над гроба му е построена църква - базиликата "Свети Димитър". 

Какво се прави на Димитровден - поверия

Народни традиции на Димитровден

Празникът има и народни традиции. Димитровден се счита за началото на студения сезон. Хората са казвали: „Св. Георги води лятото, а св. Димитър зимата“. След празника предците ни вече не изкарвали добитъка на паша и не работели на полето. И овчарите празнували началото на почивката. В деня на Свети Димитър се уговарят сватби и годежи

Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи

Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна

Според народните традиции съботата преди Димитровден е на голяма почит. Нарича се Димитровска събота. Това е една от поменалните съботи, в които се поменават починали близки. Този ден се смята за есенно погребение. Вярващите отиват в църквата за служба и се молят за упокоението на душите на своите починали близки. Освен това е обичайно да се посещават гробове и се раздава в тяхна памет.

Празникът е известен още разпус. Нарича се разпус, защото на този ден се разпускат ратаите и се извършва окончателно разплащане с тях за свършената работа. Също така на този ден започват договорките и за наемането им на работа след следващата година. 

Празникът се свързван и с така наречения полазник заради вярването, че годината ще е такава, какъвто е първият човек, прекрачил прага на дома през този ден.

Според традициите в деня на празника на Св. Димитър не може да се извършва никаква домакинска работа, да се шие или да се преде. Не можете да се занимавате с тежък физически труд. На мъжете било забранено да цепят дърва и да строят. На този ден работа приключват земеделците, животновъдите и строителите. Има традиция да се освещават новите домове като собственикът трябва да раздаде за здраве бял овен.

Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?

Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?

Както на всички религиозни празници, не можете да се карате, да ругаете или да обиждате някого. 

Според славянските традиции е било забранено да се прави каквото и да било с вода: нито да се къпе, нито да се мие, нито да се почиства.

На Димитровден имен ден празнуват всички с имената Димитър, Димитрина и производните им.

Знаете ли какво е другото име на Димитровден?

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес