Някои храни имат способността да повишават апетита, въпреки че са полезни. Никой не иска да яде, за да му се увеличи апетита. Все пак търсим нещо наистина здравословно.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Ябълка за апетит
За любителите на ябълковата диета имаме лоша новина: ябълките са доста способни да изострят апетита. Както обясни диетологът Анна Белоусова, плодовете могат да повишат киселинността на стомашния сок, което ускорява стомашната подвижност и допринася за развитието на глад.
Експертът не съветва да използвате ябълка за закуска, по-добре е да я замените с круша, портокал или ядки. Белоусова вярва, че тези продукти ще принудят тялото да произвежда други храносмилателни ензими, което в крайна сметка премахва чувството на глад.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
8 храни, които потискат апетита
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Внимавайте с пикантната храна
Добавянето на малко пикантност към ястието е дори полезно. Но също така може да провокира обостряне на апетита. Както обясни специалистът: пикантната храна стимулира производството на стомашен сок, жлъчка и панкреатични ензими. Диетологът не съветва да започнете хранене с пикантни ястия, в противен случай вероятността веднага да изядете голямо количество разнообразна храна се увеличава значително.
Туршиите дразнят рецепторите на устната кухина и засилват слюноотделянето, което от своя страна активира храносмилателната система.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
При липса на апетит - как да си върнете глада?
Коварно сладко
Със сладкишите също трябва да се внимава, те създават усещане за ситост. Затова е забранено да се яде преди хранене, за да не се убие апетита. Но всъщност след известно време ще почувствате глад.
Както обясни диетологът, това се дължи на особеностите на усвояването на глюкозата, която се усвоява предимно директно в устната кухина. По това време храносмилателната система остава без подходящо натоварване. В този случай активирането на сигнали за приема на храна, преминаващи от стомашно-чревния тракт към мозъка, води до повишаване на апетита.
Ето как на пръв поглед полезните хранителни продукти натоварват допълнително организма, тъй като провокират по-голям прием на храната. Ако искате да се храните здравословно, следвайте препоръките на диетолозите и консумирайте различните хранителни продукти в подходящото време.