Монодиетата с диня дължи популярността си на факта, че 90% от състава на този плод е вода. Това означава, че консумацията му спомага за пречистването на организма от токсини. Въпреки това, преди да отделите няколко дни за разтоварваща диета с диня, е важно да разберете как работи тя и колко килограма може да свалите с нейна помощ.
Колко дълго може да се спазва диета с диня?
Това е краткосрочна диета, чиято продължителност не трябва да надхвърля 1-2 дни. През този период тялото се прочиства от токсини поради високото съдържание консумирана вода и едновременно с това си набавя калий, магнезий, витамини и други минерали, съдържащи се в динята.
Тя е с ниско съдържание на въглехидрати, което я прави нискокалоричен диуретик.
Концепцията на динената диета е много проста - в хранителния ви режим трябва да присъства само диня. Обикновено за един ден се консумира една не много голяма диня.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Колко килограма може да свалите при спазване на динена диета?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Тъй като динята е нискокалорична (в 100 грама плод се съдържат около 30 kcal), нисковъглехидратна и богата на хранителни вещества храна, по време на монодиетата възниква калориен дефицит и това прави резултатите от режима по-забележими. Важно е да се има предвид, че в случая се изхвърля излишната течност от тялото и диетата с диня няма да ви помогне да отслабнете в дългосрочен план.
Ако спазвате динена диета няколко дни, може да отслабнете с няколко килограма. Но е добре да знаете, че това е теглото на излишната течност, а не на изгубената мастната подкожна тъкан.
Максимално допустимият период за придържане към този режим е не повече от 2 дни, тъй като всяка дългосрочна монодиета е опасна за организма поради липсата на витамини, микроелементи и хранителни вещества, необходими за нормалното здравословното съществуване на човешкия организъм.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Единственият начин да постигнете трайна редукция на теглото е чрез балансирана диета, без да гладувате и без да вкарвате тялото си в калориен дефицит.
Плюсове на динената монодиета
Динята съдържа витамини А, В1, В6 и С, които помагат на тялото да функционира правилно.
Тя изобилства от ликопен, който предотвратява сърдечни заболявания, рак и др.
В нея се съдържа и веществото цитрулин, което спомага за нормализиране на притока на кръв. Освен това то повишава енергичността и намалява мускулната болка.
Консумацията на диня предотвратява дехидратацията и подобрява храносмилането.
Този вкусен плод притежава силно изразени противовъзпалителни свойства.
Благодарение на високото си съдържание на фибри в него усещането за ситост продължава по-дълго.
Недостатъци на диетата с диня
Диетата с диня не е балансирана и не осигурява на организма всички необходими хранителни вещества и витамини. Поради липсата на важни хранителни вещества в този плод - мазнини и протеини - спазването на режима може да причини умора.
Динята има висок гликемичен индекс. Това означава, че след нейната консумация нивата на глюкоза в организма бързо се повишават и панкреасът започва да произвежда инсулин. Честите скокове на инсулин инхибират изгарянето на мазнини и не са желателни за диабетици и за тези, които се оплакват от хормонални нарушения или висока кръвна захар.
Също така след консумацията на храни с висок гликемичен индекс усещането за ситост трае по-малко, а гладът настъпва по-бързо.
Прекомерната консумация на диня - повече от 1 кг на ден - също е противопоказана, особено в следните случаи:
- при алергии
- за кърмещи и бременни жени в последните етапи на бременността
- при стомашно разстройство и проблеми със стомашно-чревния тракт
- при бъбречни заболявания
Важно: Преди да започнете диета, консултирайте се със специалист, който ще ви предпише подходящия за вас хранителен режим.
Тази статия е с информативен характер и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар.