Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дефицит на витамин D: Как да предотвратим опасните нива

06 септември 2021, 21:25 часа

Постоянната работа на закрито и недостатъчното излагане на слънце могат да доведат до понижаване на нивата на витамин D в кръвта до критично положение. Тъй като това вещество участва във функционирането на много системи на тялото, неговият дефицит има сериозни последици за здравето.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Един от тях лекарите наричат ​​остеомалация. Както обясняват експертите от клиниката в Кливланд, това състояние се характеризира с „омекване на костите“ поради недостатъчна минерализация.

Основните симптоми са болки в костите, особено в бедрата, и мускулна слабост. В някои случаи има проблеми с ходенето.

Остеопорозата може да бъде друг признак на дефицит на витамин D. Това е хронично прогресиращо заболяване, при което се наблюдава намаляване на костната плътност и повишена чупливост.

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Лечението включва прием на добавки с витамин D. Тежките случаи може да изискват операция за коригиране на деформирани кости, предупреждават лекарите.

Националният институт по здравеопазване (NIH) съветва да се следят кръвните нива на това вещество и да се предпази от спадане. Пъстървата, скумрията и гъбите се считат за добри източници на витамин Д.

Добавянето на витамин D може да бъде изразено през есента и зимата. Важно е обаче да се консултирате с Вашия лекар, преди да използвате добавки, за да Ви помогне да получите правилната доза. Експертите ви казаха кой тип добавка на витамин D трябва да се предпочита .

Ефектите от ниските нива на витамин D могат да бъдат много различни. Умора, болки в костите, мускулна слабост или спазми и промени в настроението са само някои от тях. В същото време ползите от приема на добавки с витамин D вече са добре известни, включително подпомагане на имунната система и понижаване на кръвното налягане.

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

Докато излагането на слънце и здравословното хранене могат да ви помогнат да си набавите достатъчно витамин, много хора търсят добавки за повишаване на нивата им. Големият избор на лекарства обаче често е объркващ и някои не са толкова ефективни, колкото други.

Не всички витамини D са еднакви

Двете най-популярни форми на витамин D, с които мнозина са запознати, са витамин D2 (ергокалциферол), получен от дрожди или гъби, и витамин D3 (холекалциферол), получен от животински източници като риба и жълтъци. Има обаче и друга форма - калцифедиол.

Той се произвежда, когато D3 се метаболизира в черния дроб и е форма на витамин D, циркулиращ в кръвта. Често хората не получават достатъчно от него чрез диета и слънце, а повечето съвременни добавки не съдържат калцифедиол. Те обикновено включват или D2, или D3, които трябва да бъдат преработени от черния дроб, за да вкара витамин D в кръвния поток.

Добавката с калцифедиол се счита за най-добрата днес, тъй като бързо повишава нивата на витамин D в организма. Поради бързото усвояване на калцифедиол, добавката е три пъти по-ефективна от витамин D3, според проучване, публикувано в PubMed.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес