До 15 юли тази година всеки от нас може да помогне за това да разберем колко щъркели гнездят у нас. Именно дотогава се извършва преброяването на красивите птици.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
То се прави в две поредни години, а предишното е било преди десет. Национален координатор на кампанията, която се провежда в цяла Европа, е Българското дружество за защита на птиците, а за изчерпателността се разчита много на доброволци, съобщи БГНЕС.
Всеки, който види щъркелово гнездо и неговите обитатели, може да го опише с точно местоположение на сайта на организацията. Преброяването се организира в международен мащаб от Bird Life International- мрежа от природозащитни организации в 110 страни по света и от немския партньор NABU.
Преди още да бъдат обобщени резултатите от наблюдението, започнало на 15 юни, става ясно, че щъркелите у нас са се увеличили с около 20% в сравнение с миналото преброяване отпреди десет години. Друга интересна особеност е, че летуващите у нас птици са зарязали гнездата си извън населените места и предпочитат да ги правят сред хората. Комините и сградите вече не са толкова търсени на щъркеловия "жилищен пазар", те все повече се ориентират към електрическите стълбове. На места има сериозен наплив - в пловдивското село Костиево, например, преди е имало две щъркелови гнезда, а тази година те са 22. Във всяко едно се отглеждат средно три, понякога четири щъркелчета.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
За разлика от други застрашени видове, щъркелите се радват на добро отношение у нас и засега поне сериозни заплахи за тях не са установени. Нещо повече, много стари гнезда са обезопасени и качени на специални платформи, така че близостта с високото напрежение да не крие риск нито за птиците, нито за хората. В дните на големите валежи едно от енергоразпределителните дружества у нас съобщи за два случая, в които техни екипи са върнали в гнездата изпадали и бедстващи щъркелчета.
Природолюбителите приканват всички да се включат в създаването на интерактивната карта за преброяване на щъркелите у нас - това става лесно в сайта www. sturkel.bg. След приключването на кампанията десет доброволци, чиито имена ще бъдат изтеглени с жребий, ще получат и награда.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза