Архангелова задушница, нарича още Голяма задушница, е последната Задушница за годината. Всяка година се пада на различна дата, но празникът винаги се отбелязва съботата преди Архангелов ден, който се всяка година се пада на 8 ноември.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Архангелова задушница 2024 - традиции и обичаи
През 2024 година Архангелова задушница се пада на 2 ноември. По традиция на този ден всеки православен храм отслужва литургия в памет на починалите.
По традиция на този ден се ходи на гробището. Носят се подавки и се раздават на близки и познатите, както и на непознати хора на гробището. Подавката се приема с думите:"Бог да прости!"
Архангелова задушница е - молим се за душите на починалите
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Задължително в подавката трябва да присъства вино, жито и питка. Раздава се и любимата храна на починалия. Може да се разаде и месо. В подавката се слагат още кекс, сладки, плодове. Житото в подавката символизира Възкресението на Христос. Хлябът и виното се приемат като символ на жертвата, която Христос е направил за спасението на човечеството.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
По традиция на този ден първата глътка вино не трябва да се пие. Тя винаги се изсипва на земята с думите: "Бог да прости!".
Също така не се яде и първата хапка от обредния хляб или питка. Тя също се слага на земята в памет на починалите. Според народното поверия, ако над хапката, сложена на земята се появи насекомо, това означава, че душата на покойника е дошла на Земята.
По традиция на трапезата, която се приготвя за мъртвите на гробището, задължително се слагат 7 ястия с благослов за предстоящите коледни пости.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
На този ден може да се извърши и почистване на гроба. Освен преливането му с вода и вино, на него се пали свещ или тамян. Пламъкът на горящата свещ символизира безсмъртието на душата, а тамянът символизира чистотата на молитвите, които близките на починалите отправят в тяхна памет. Задължително на този ден на гробището се носят и цветя, които симвлизират добродетелите на починалите.
Относно преливане на гроба с вино, по традиция този ритуал се извършва от най-възрастната жена. Правят се три кръга при преливането с червената напитка като задължително се започва от мястото в гроба, където е главата на покойника.
На този ден като на всеки християнски празник, църквата забранява сквернословието, обидите, лъжите, отказването на помощ. На този ден не трябва да се организират празненства. Той трябва да е посветен на почитане на паметта на покойниците. Забранено е и извършването на домакинска работа.
Какво никога не се прави на Архангелова задушница?