Дървената бъчва е най-подходящият съд за ферментация на киселото зеле. Някога нашите баби винаги са приготвяли зелето точно в този съд.
Още: За кои здравословни проблеми могат да ни помогнат лешниците
Още: 7 забрани, които всеки трябва да спази на празника днес, 24 февруари
Но съвременните домакини предпочитат да използват бидони или пластмасови кофи. Предимствата им са, че по-компактни и по-евтини. Освен откриването на дървена бъчва е почти невъзможно.
Защо киселото зеле потъмнява - грешките, които дори опитните домакини допускат
В случая, ако искате да приготвите малко количество зеле, може да използвате дори пластмасова кофа. Но преди да сложите зелките в нея или в бидона, има нещо, на което задължително трябва да обърнете внимание.
Още: Знаете ли каква е разликата между ехограф и видеозон?
Още: 5 типа жени, по които мъжете са луди
На какво трябва да обърнете внимание при приготвянето на кисело зеле в бидон?
Не всеки пластмасов съд, независимо дали е кофа или бидон, е подходящ за приготвяне на кисело зеле.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
В процеса на ферментация, който е отговорен за вкуса на зелето, се отделя млечна киселина. Това вещество реагира при контакт с пластмаса.
Зеленчукът, който задължително трябва да сложите в бидона с киселото зеле, за да е хрупкаво и сочно
Ето защо, преди да сложите зелето в пластмасовия съд, трябва да проверите дали той е подходящ за съхранението на храна. Ако съдът не разполага със съответната маркировка, по-добре не го използвайте за тази цел.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Когато избирате бидон или кофа за мариноване на зелето, спрете се на бели или прозрачни контейнери. Цветната пластмаса обикновено съдържа допълнително вредни вещества заради оцветителите в нея.
Също така не забравяйте предварително да измиете добре бидона. Може да добавите няколко капки амоняк към течността за измиването му. След 20 минути го изплакнете добре.