Всеки опитен готвач ще потвърди факта, че пресните билки правят ястията вкусни. Разбира се, при условие че знаете как да ги използвате правилно.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Пресни или сушени
Няма ясен отговор на този въпрос. Според експерти сушените билки имат своите предимства: издържат дълго време, имат концентриран вкус и са винаги налични, независимо от сезона.
Но те нямат толкова свеж вкус, могат да имат малко зърнест или прахообразен вкус, ако сложим твърде много от тях, и вкусът им може да избледнее с времето. Ето защо се препоръчва да използвате както пресни, така и сушени билки в кухнята, за да подобрите ястията си, като съчетаете удобство със смели вкусове.
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Идва им сезонът: 5-те билки, които успокояват нервите и премахват тревогата
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Кориандър
Кориандърът много прилича на магданоза. Но е деликатна билка с по-силен аромат от магданоза. Вкусът му е ярък, свеж и пикантен, с цитрусови нотки и лека пикантност. Тази билка е чудесна като подправка за супи, ястия с ориз, салати с паста и др.
Естрагон
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Сладкият и фин аромат на анасон на тази билка може да се сравни с резене. Има фин вкус, който едва ли ще завладее ястието.
Естрагонът може да се използва за придаване на комплексност и свеж вкус на кремообразни супи и сосове, както и на ястия на базата на майонеза като пиле или картофена салата.
Зелен босилек
Босилекът е сладка и ароматна билка с пиперлив вкус, придружен от фини нотки на анасон и мента.
Благодарение на мекия си вкус и меките листа, босилекът често се консумира пресен в салати и сандвичи или като гарнитура към супи, пица и паста.
Обикновен магданоз
Обикновеният магданоз е с чист, ярък вкус и пиперлив привкус, който със сигурност ще освежи небцето.
Магданозът е популярна добавка за гарнитура, за пилафи, тестени ястия, яхнии, къри или нещо друго, което може да се възползва от лек, свеж градински вкус.
Риган
Риганът е особено пикантна билка със земен, пикантен ароматен профил, който включва фини нотки на камфор и нотка на горчивина.
Добър е за рецепти на базата на домати (като пица и сос за паста). Също така е отличен в маринати за агнешко, говеждо или пилешко месо.
Розмарин
Тази изключително ароматна билка може да се похвали с аромат на бор, дървесен, пиперлив и леко стипчив.
Розмаринът е много универсална билка, която може да се използва за добавяне на вкус към пържени картофи, супи и гювечи.
5 достъпни за всеки билки за духовно пречистване и защита от негативност
Мащерка
Вкусовият профил на мащерката обикновено се описва като ментов, землист и лимонов – много като розмарин, но малко по-слаб.
Мащерката е ключова съставка в ястия от Близкия изток и популярна билка за добавяне на вкус и дълбочина към широка гама от пикантни рецепти от всеки регион.
Копър
Свежа, ароматна билка, копърът се гордее с тревист вкус, балансиран от сладки и фини нотки на анасон.
Използвайте като елегантна и ароматна гарнитура към готово ястие или като интересна добавка към зелени салати. Тази билка също често се среща в сосове от кисело мляко и студени, но кремообразни гарнитури като картофена салата.