Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

8 интересни факта за бактериите

26 март 2022, 15:27 часа

Бактериите са една от първите форми на живот на планетата Земята, те се срещат навсякъде. Микробите обитават почвата, пресните и морски води, горещите извори, радиоактивните отпадъци и дълбоките пластове на земната кора. 

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 24 февруари /валутен калкулатор/

Към днешна дата повечето видове бактерии не са описани, а представителите им са само на половината от бактериалните видове. Те могат да бъдат изолирани в лабораторията. Учените са успели да проучат около 10 хиляди вида бактерии от повече от милион.

В обикновените медицински лаборатории най-често са изолирани бактерии от клиничен и патологичен материал. Такива са: стафилококи, стрептококи, ентеробактерии (E. coli, Enterobacter, Citrobacter, Proteus и др.), Pseudomonas aeruginosa, бацили, по-рядко Pasteurella, Clostridia, Salmonella и друга опортюнистична микрофлора.

Бактериите се изучават от науката бактериология. Има много различни факти за бактериите, а ние подбрахме 8-те най-интересни.

Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи

Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?

Пробиотиците – добри бактерии

8 факта за бактериите

1. Бактериите са първите обитатели на Земята

Те са се появили на планетата ни, преди повече от 3,5 милиарда години.

2. Най-голям брой бактерии има в почвата

Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави

Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза

Намират се в постелята на селскостопанските животни и оборския тор. За да се изключи наличието на патогенни микроорганизми, като причина за инфекция при животните, могат да бъдат изследвани за микробен състав.

3. Някои бактерии са причинители на опасни инфекции при хора и животни

Сред тях са чума, холера, антракс, туберкулоза, бруцелоза. Връзката между бактериите, като причина за заболяванията е открита от учените едва през 1850 г.

4. Продукти като сирене, кефир и кисело мляко се появяват, благодарение на млечнокиселите бактерии 

В някои лабораторни институции е възможно да се установи броят на ферментиралите млечни бактерии, за да се потвърди качеството и ползите от ферментиралите млечни продукти за човешкото здраве.

5. Бактериите участват в елиминирането на токсини

Съставът на нормалната микрофлора при здрави животни включва повече от 400 вида микроорганизми. Бактериите участват в елиминирането на токсините и стимулирането на перисталтиката във всички видове метаболизъм.

Koи са най-вредните бактерии по храните и как да се предпазим?

6. Изследванията сочат:

При бактериологични изследвания за опортюнистична микрофлора и дисбактериоза било установено, че количествения и качествения състав на животните е микробиома. Чрез постоянно обитаване и излагане на бактерии - животните са развили имунната система.

7. Бактериите комуникират помежду си химически

Това става чрез обмен на сигнални молекули. Така например някои от тях - нехемолитичен щам на Escherichia coli или бял стафилокок - намирайки се на една плоча с хранителна среда, допринасят за растежа на хемофилус, патогени на хемофилиаза по птиците, хемофилен полисерозит на прасета и хемофилна плевропневмония на прасета.

8.Най-голямата бактерия в света е Thiomargarita namibiensis

Това е намибийска сярна перла от групата на гама-протеобактериите. За първи път е открита от немския биолог Хайде Шулц край бреговете на Намибия през 1997 г. Този микроорганизъм може да се види с невъоръжено око. Размерът му достига 0,75 mm в диаметър.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес