Почистването и избърсването на подовете не е достатъчно, за да се отървете напълно от праха. Редовното почистване на меката мебел, честата смяна на спалното бельо, премахването на статиката ще ви помогне да запазите дома си чист за дълго време.
Прахът е един от най-често срещаните човешки дразнители. Той се превръща в проблем за хора с астма, алергии и други проблеми с дишането. Прахът в жилището се състои от мръсотия, мъртви клетки на кожата, косми, тъканни влакна, прахови акари и замърсители във въздуха, като изгорели газове на автомобили. Има няколко начина да почистите дома си по-ефективно.
1. Отказ от килими
Това може да изглежда като драстична мярка, но именно килимите събират големи количества прах, който се изхвърля във въздуха всеки път, когато някой върви по тях. По-добре е да поставите паркет, плочки или ламинирани подови настилки и да купите малък килим за комфорт.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
2. Почистване на мека мебел и текстил
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Трябва да почистите с прахосмукачка не само подовете, но и диваните, фотьойлите, възглавниците и завесите. Меките влакна на тези елементи привличат много прах. Мебелите и текстилът често се забравят, така че някои домакини се чудят откъде идва прахът веднага след почистване.
3. Честа смяна на спалното бельо
Влакната на спалното бельо не само създават прах, но и привличат мъртви частици от кожата, докато спите. Чаршафите и калъфките за възглавници трябва да се перат веднъж седмично, а одеялата - веднъж на месец или два.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
4. Използвайте кърпа за почистване от микрофибър
По време на почистването обикновените парцали оставят влакна върху почистените повърхности, което само влошава ситуацията с праха. С парцали от микрофибър този проблем няма да възникне.
5. Почистващи растения
Стайните растения са сред основните прахоуловители в дома. Прахът е вреден не само за хората, но и за самото растение. Слой прах върху листата затруднява усвояването на слънчевата светлина. Затова се препоръчва да ги избърсвате по-често с влажна кърпа.
6. Избавете се от статичността
Статичното електричество, което се натрупва във вашия дом, когато въздухът е сух, кара праха по-здраво да полепва по всяка повърхност. Можете да се отървете от статиката с овлажнител. Трябва да се стремите към ниво на относителна влажност от 40 до 50% в цялата къща.
7. Поставете стелка пред входната врата
Този предмет събира върху себе си цялата мръсотия, която се носи от улицата. В резултат на това, прахът остава на едно място и се разпространява по-малко в цялата къща. Достатъчно е дая почиствате с прахосмукачка или да я перете под вода при всяко почистване.
Във всеки дом има прах. Важно е да помните къде да почиствате редовно, за да поддържате живота си чист.