Пътуването с кучето до вилата, на почивка и дори за кратко пътуване с домашния любимец до ветеринарния лекар може да бъде истинско изпитание. В същото време, много собственици на автомобили, които решат да си вземат куче, често имат доста бегла представа с какво ще се сблъскат. Експертите посочват 4 основни грешки, които допускат неопитните собственици на кучета.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Първото пътуване е най-важното
Ако при първото пътуване пренебрегнете създаването на комфортна среда за вашия домашен любимец, в бъдеще гарантирано ще се сблъскате с още по-яростна съпротива - кучето ще се съпротивлява, хленчи и лае, когато се опитвате да го завлечете в колата. Освен това, по време на пътуването животното може да изпита редица неприятни преживявания.
Отворен прозорец
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
Не отваряйте прозореца до кучето, докато шофирате, за да „може да подиша чист въздух“. Домашният любимец може да види нещо, което той намира за интересно, и просто ще скочи от колата. Ако забележите, че кучето ви трудно диша, включете климатика или отворете леко прозореца.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
Транспортиране без кутия
Намирайки се на седалката без надеждно фиксиране, кучето може да се нарани при спиране или рязка маневра, споделят експерти. Има случаи, когато при инцидент свободните кучета падат под колелата и дори бягат, изчезвайки завинаги. Също така е неприемливо да държите кучето в скута си докато шофирате. То може да се дърпа настрани или да лае по ръката, което ще доведе до сигурен инцидент.
Куче в затворена кола
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
В никакъв случай животното не трябва да се оставя в колата, особено през лятото. Телесната температура на кучето в нормално състояние варира от 37,5 до 39 градуса. В затворена кола температурата може да се повиши до 40-41 градуса за няколко минути и кучето ще получи топлинен удар. Дори и да отсъствате само за няколко минути, не оставяйте кучето си в колата.
Това може да ви звучи несериозно, но при тези високи температури състоянието на вашия любимец може да се влоши буквално за минути и той за загуби живота си крайно мъчително. Постарайте се, ако спирате някъде, това да е на сянка и, ако ще отсъствате по-дълго, взимайте кучето със себе си, за да не го убиете с безотговорното си поведение. То няма да ви пречи в магазина или на бензиностанцията.