Може би няма човек, който да не е чувал за 90-дневната диета и да не се е опитал да я последва. Можем да кажем, че тя е една от малкото диети, които дават реални резултати, а нейни създатели са Бреда Хобат и Мойца Поляншек. Дори да нямате нужда от сваляне на килограми, диетата е подходяща и за хора, които се стремят да водят здравословен начин на живот без ограничения. Диетата е безопасна и продължава три месеца. При прилежно спазване на режима, ще получите перфектни резултати. Все пак, нека се запознаем с тази диета:
Принципи на диетата
В основата на диетата се състои разделното хранене, която идея са следвали словенските диетолози при създаването й. Освен за понижаване на теглото, диетата е подходяща и за забързване на метаболизма и подобряване работата на храносмилателната система. Целият период е разделен на 4 цикъла, които трябва да спазвате стриктно. Ето и схемата:
• Ден 1 – консумират се само протеини;
• Ден 2 – консумират се нишестени храни;
• Ден 3 – въглехидратни храни;
• Ден 4 – храни, богати на витамини;
• Ден 5 – започвате цикъла отначало.
Веднъж месечно, след приключването на 7 четиридневни цикъла, трябва да си отбележите деня, в който ще консумирате само вода – т.нар. воден ден. Към водата може да добавите единствено лимон. През тези 90 дни ще имате 3 водни.
Примерни храни за отделните дни
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
Тъй като може не всеки да е запознат със състава на храните, които консумира, сме ви приготвили по няколко примера за всеки ден от цикъла:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
• Ден 1 – за протеини
Тук може да хапвате яйца, млечни продукти, риба, постно месо, морски дарове и др. като за гарнитура е позволено да използвате неутрални зеленчуци.
• Ден 2 – за зърнени храни
Такива са например зърнените култури като пшеница, елда, просо, ячка, ечемик, овесени яки, хляб с трици, позволени са и бобовите растения, както и всички зеленчуци и зеленчукови бульони.
• Ден 3 – за въглехидрати
Позволени са всякакви тестени изделия, които обаче не съдържат мая, сладолед, шоколад с много високо съдържание на какао, твърда пшеница и др.
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
• Ден 4 – за витамини
За да си набавите необходимите са организма витамини, през този ден консумирайте всякакви плодове и сокове от тях, зеленчуци, ядки, пресни плодове и др.
Основното нещо, което задължително трябва да се спазва, е да се храните според дните стриктно, без да добавяте допълнителни хранителни продукти, както и не може да размествате позицията на дните. Има различни рецепти, които може да използвате за дадената диета.
Статията не е съвет или препоръка. Консултирайте се със специалист, за да избегнете противопоказания и да изберете най-оптималния за вас хранителен режим.