На 27 август православните християни отбелязват деня в памет на св. Пимен Велики.
Още: Какъв църковен празник е на 24 февруари - традиции и обичаи
Още: Какво е най-старото име на град Гоце Делчев?
История на празника
Пимен Велики е бил роден в Египет през 340 г. Още като млад, положил обет за мълчание и отречение от света, той се оттеглил в пустинен манастир близо до Диоклес. С него били и братята му: по-големият Анувий и по-младият, неизвестен по име.
Свети Пимен, прекарвайки дни и години в пост и непрестанно пребъдвайки в молитва, се отличавал с монашески добродетели и с Божията помощ смело вдигал оръжие срещу невидимия противник. Той умъртвил плътта му, изтощажавайки я, с голям труд и я подчинил да служи на духа. Заради делото си той се изкачил до върха на безстрастието и станал най-славният от всички пустинни отци.
19 август - какъв празник е утре, традиции и обичаи
Още: Сирна седмица 2025 - традиции и обичаи
Още: В кой мъж са били влюбени Дора Габе и Елисавета Багряна
След известно време владетелят на страната пожелал да види преподобни Пимен и изпратил пратеник при него с молба да му позволи да дойде при преподобния. Недоволен от отказа, владетелят затворил племенника на монаха Пимен и казал на майка му (сестрата на светеца), че ако Пимен дойде при него, той ще освободи сина й, но ако не, ще го умъртви. Пимен отговорил с достойнство и владетелят бил изненадан от разума и добродетелта му, осъзнавайки, че той е истински светец на Бога. Владетелят освободил младежа. Преподобният Пимен, избягвайки суетната слава и човешките почести, дълго време скитал из различни страни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Великденски пости 2025: Кога започват, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Месни заговезни 2025 г.: Последният пир преди поста – традиции и рецепти за празничната трапеза
След това отново се установил в египетската пустиня и остава там до смъртта си, угаждайки на Бога с пости, но в същото време не изоставяйки хората със своите наставления, отличаващи се с голямо благоразумие, много от които са запазени в книгите на отците и не са загубили своето назидателно значение и до днес. Монах Пимен умира на 110 години. Смъртта му настъпва около 450 г.
Традиции, обичаи и поверия, свързани с празника
Ако на празника на Св. Пимен има силна гръмотевична буря, есента ще е топла. Ако има много офика, тогава есента ще бъде дъждовна, а зимата ще бъде мразовита и снежна. Ако има много жълъди, тогава зимата ще бъде много студена. Ако на небето има много облаци, очакват се кратки дъждове.
На този ден не е разрешено да се карате, да ругаете или да използвате нецензурни думи. Забранено е да се дават пари назаем. Също така не трябва да ходите боси в росата. Не трябва да ядете плодове от офика,както и да чупите клони от дървото.
Още: Каква е връзката между Сирни и Месни Заговезни?
Още: Кои традиции задължително се спазват на Месни Заговезни?
Два празника идват утре - спазват се редица традиции и обичаи