"Кюриосити", който се намира на Марс от 6 август, откри чакъл, който явно е от коритото на бивш буен поток, който в миналото е текъл в тази зона, съобщиха ръководителите на научната мисия.
Още: Магнитни бури за седмицата 24 февруари - 2 март 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.
Други признаци за минало наличие на вода на червената планета вече са били наблюдавани, но никога подобни седименти, оставени от вода, уточниха те.
"За първи път виждаме пренесен от водата чакъл на повърхността на Марс", каза Уилям Дитрих от Калифорнийския университет, един от учените в мисията.
"Това е преход от хипотезите за големината на материалите, носени от воден поток, към прякото наблюдение на последните", добави той.
Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Кадрите, предадени от "Кюриосити", показват чакъл, циментиран в слой от конгломератни скали.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Големината и формите на тези камъни дават представа за скоростта и разстоянието, на което е текъл потокът, според учените.
От големината на камъните може да се заключи, че водата е текла със скорост 0,91 м/сек. и е била дълбока около метър, т.е. разстоянието от глезена до ханша.
Заоблената форма на някои камъни показва, че те са били носени на дълги разстояния.
Още: Откриха суперземя, на която е възможно да има живот
Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)
"Формата на чакъла разкрива, че той е бил пренесен, а големината на камъните потвърждава, че те не са били преместени от вятъра, а от воден поток", подчерта Ребека Уилямс от "Планетари Сайънс Инститют" в Тусон, щата Аризона, член на научния екип на "Кюриозити".
Изобилието на каналите в алувиалния басейн навява на мисълта, че тези водни потоци са били постоянни или повтарящи се през дълъг период, а не случайни или дори само няколко години, обясниха учените.
Редактор: Георги Иванов