Вече повече от седмицата темата "Йерусалим" е водеща в международните отношения. В България, обаче, и досега липсва сериозен анализ как ще ни засегне това. Не се говори дори.
Още: Как САЩ заприличаха на Русия
Още: Милиардери в Русия: Защо от санкциите не ги заболя истински
Официално нашата позиция е, че статутът на Йерусалим като свещен град на трите монотеистични религии следва да бъде договорен чрез израелско-палестински преговори за мир, които да доведат до споразумение относно окончателния статут на палестинските територии. Въпросът е дали тази позиция е правилната в по-дългосрочен аспект и по-важно - дали е достатъчно настойчива.
Извън очевидните фактори за такова решение от страна на Доналд Тръмп – отвличане на вниманието от собствените му неудачи като американски президент по отношение на вътрешната политика, на дневен ред в Близкия изток стои много важният въпрос за енергийните ресурси.
Кажи-речи откакто Алексис Ципрас стана премиер на Гърция, той води непрекъснати разговори за прокарване на нов газопровод, по който да потече синьо гориво за Европа. Основните страни в тези разговори са Гърция, Кипър, Израел, Египет и Турция – защото говорим за няколко газови находища ("Левиатан" и "Тамар" в басейна Левант, попадащ в акваторията на Израел и Сирия, както и "Зохр", което е на египетска територия) и защото през територията на тези държави (сухоземна и морска) евентуално ще премине новият газопровод.
Още: Млада и самоуверена: Как Левицата в Германия изненада всички
Още: Офертата на Тръмп - икономическа колонизация на Украйна
Ако такъв газопровод бъде прекаран, то Русия и САЩ ще пострадат сериозно що се отнася до влиянието си в Средиземно море. Нито Москва, нито Вашингтон са заинтересовани да бъдат изместени по такъв начин на регионално ниво, тъй като това ще окаже влияние и върху глобални процеси, каквито са случващите се в Близкия изток. Защото от край време, в човешката история взаимоизгодната търговия е предпоставка за по траен мир.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Червената линия на Зеленски: Той не иска да е статист в сценария на Тръмп за Украйна
С разбъркването на картите, Тръмп наруши възможността за скорошно развитие по тази енергийна инициатива. Недоверието между Израел и Египет пак се засилва, а като прибавим и Турция, която при Ердоган отдавна води антиционистка политика и същевременно турският и египетският президент изобщо не се обичат заради "Мюсюлмански братя", то само някой факир може да накара лидерите на въпросните страни да седнат на една маса и да договорят каквато и да е обща икономическа инициатива.
За България бъдещ газопровод, захранван с газ не от Русия, също е изключително важен. Предвид политиката на ЕС за единен енергиен пазар и очертаващия се скорошен фактически старт на строежа с интерконектора с Гърция, изграждането на нов мащабен международен газопровод е само в плюс за диверсифицирането на енергетиката ни. Нещо повече – конкретно интерконекторът с Гърция може да е много важен за т.нар. американски централи! От AES, които управляват ТЕЦ "Гълъбово", официално обявиха, че фокусът им се пренасочва към ВЕИ и възможността българският ТЕЦ да премине от въглища на газ също не се изключва! А интерконекторът с Гърция е на една крачка точно от тези централи, които са ключови за енергийния ни микс – също великолепна възможност България да реши един от проблемите в енергетиката си за доста време напред. И би било с един куршум – два заека, ако има възможност през този интерконектор да идва газ и от източник, който не зависи на първо място от Русия – така ще има още по-голяма конкуренция точно с Москва и "Турски поток" за цените, а конкуренцията за цени води до поевтиняване.
Когато обаче има напрежение и война, такива мащабни проекти не вървят. Тръмп вече създаде напрежението и за да консолидира американския интерес – Израел и Саудитска Арабия срещу Иран и Турция, но с явната идея да няма твърде голямо сближаване между Тел Авив и Рияд, което в бъдеще да пречи точно на интересите на САЩ, които искат да са винаги посредник в региона. Показателно е, че след като Тръмп обяви решението си за Саудитска Арабия, нямаше прекалено остри реакции от Рияд извън традиционно очакваните. Сега, обаче, ще е много интересно доколко напрежението в Палестина ще ескалира и колко време ще се задържи на висок градус – поне дотук няма нещо наистина ужасяващо като загуба на човешки живот и на дневен ред стои въпросът дали хората там не се умориха от вечната война и вечно неслучващия се мир. Бъдещето ще покаже – защото ако има умора от война, това ще е най-сигурният лакмус, че светът ще се променя и то не по вкуса на най-силните. По-добро развитие на нещата – здраве му кажи!
Още: Ново развитие: защо ЕС и Великобритания отново се сближават
Още: Монтажна пяна в ауспусите на коли в Германия: руски саботаж?
Автор: Ивайло Ачев