Проф. Георгий Тихомиров, заместник-директор на руския Институт за ядрена физика и технологии, в интервю за телевизия „360“ даде оценката си за перспективите на китайския проект за създаване на така нареченото „Изкуствено слънце“.
Още: Три дни музика и забавление в Пловдив с EON от Vivacom
Още: Vivacom посреща 58 стажанти от цялата страна (СНИМКИ)
По-рано списание „Нюзуик“ писа, че през 2020 г. китайските учени ще пуснат нов експериментален термоядрен реактор HL-2M като част от проекта EAST.
Процесите в него са подобни на тези, които се случват в сърцевината на слънцето. Според ръководителя на Югозападния институт по физика Дуан Сюжу, реакторът ще може да загрява плазмата до температури над 200 милиона градуса по Целзий, отбелязва още БГНЕС.
Тихомиров смята, че китайската инсталация HL-2M "по някакъв начин ще надмине съществуващите", обаче "в това няма пробив".
Още: Vivacom предлага детския телевизор KIVI TV на страхотна цена и в комбинация с EON Kids
Още: 5G лято с двойно повече MB на максимална скорост в предплатените пакети на Vivacom
"Най-вероятно те ще създадат някаква компактна малка инсталация, където ще постигнат добри параметри на плазмата. Но това няма да даде пробив в енергийния сектор", отбеляза професорът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: EON Видеотека със специална селекция „Изкуство у дома“
Още: "Изиграй ми приказка": Деца с увреден слух учат литература чрез театрални постановки
Специалистът добави, че най-големият термоядрен реактор в света под името ITER се изгражда във Франция. Русия също участва в създаването му. Според Тихомиров китайската разработка няма да може да стъпи и на малкия пръст на реактора, който е планиран да бъде завършен през 2025 г.
В същото време експертът подчерта, че днес в Русия термоядрените изследвания се „развиват в различни посоки“.