Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Историята на най-малкия остров в света

28 март 2014, 16:00 часа

От часовете по география  в училище ни е известно, че Гренландия е най-големият остров в света.

Още: Български курорт се класира в Топ 100 на най-добрите плажове в света

Още: Отвориха за посетители плаж, унищожен от Везувий преди 2 000 години

Питали ли сте се обаче кой е най-малкият такъв и какво всъщност квалифицира едно парченце суша като остров?

Правителството на Великобритания дава отговор на този въпрос още през 1886 година. Според тях остров е всяко парченце земя, което или е обитавано от хора, или има достатъчно тревна площ, за да „нахрани поне една овца през лятото“.

В този смисъл от Рекордите на Гинес са признали за „Най-малък остров“ Bishop Rock (Скалата на Офицера) – най-западният от Островите Сили.

Още: Вечната дилема – на море в България или Гърция

Още: Броят на туристите в Италия достигна рекордни върхове

Bishop Rock е толкова малък, че на него не може да се прави каквото и да е било – когато няма прилив е с дължина 46 метра и широчина 16 метра.

През Средновековието Bishop Rock е известен още като Men Epskop – там престъпниците са били изоставяни на произвола на вълните със запас от хляб и вода за няколко дни.

Още: WEF: Най-добрите страни за туризъм през 2024 година

Още: Туристическа дестинация увеличава дневната си такса за посетители

Това продължава до 1847 година, когато е решено на тази мъничка суша да бъде изграден маяк, поради зачестилите корабокрушения. Този фар се издига върху малката суша и до днес и всъщност е нещо като разпознаваем символ на Bishop Rock. При прилив единственото, което се вижда е този фар и можете да си представите какъв кошмар е било за инженерите да го изградят. Дори е трудно да си представи човек къде и как са били разположени работниците.

Строителството на това инженерно предизвикателство е траяло десет години, а домакините на фара са се преместили в него през 1858 година. Според споменатите по-горе разпоредби на Великобритания това късче земя вече било населено, поради което било провъзгласено за най-малкия остров на страната, а по-късно и в света.

Интересен факт е, че фарът е автоматизиран чак през 1992 година, поради което, технически, той вече не е населен и от Гинес вероятно трябва поне да го анонсират като „Най-малкия остров с построено на него съоръжение“.

В този ред на мисли ако някога попаднете на някакво малко късче земя насред нищото в световния океан, веднага постройте нещо върху нея и ще станете известни!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Бонев
Петър Бонев Отговорен редактор
Новините днес