Десет родители в Старозагорска област са отказали да имунизират децата си през миналата година и са глобени. През тази откази от имунизация са декларирали трима родители, а актовете им за налагане на санкция са в процес на обработка, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ).
Още: Ето колко домакинства в Стара Загора ще сменят старите си печки с климатици
Още: Над 700 маскирани персонажи гонят злото през март в Стара Загора
Антиваксърите не са от малцинствени групи, а от прослойките на високо интелигентните хора. Според директора на инспекцията д-р Златина Нанева тази прослойка е опасна, защото "създават дупка в обществения имунитет".
Въпреки че преди да се стигне до налагане на глоби, с родителите се разговаря, разяснява им се значението на ваксините и какви са възможните последици от нежеланието им да имунизират децата "има родители, които категорично отказват, а други се отказват от реимунизации, тъй като имат негативна нагласа към определени ваксини”, обясни д-р Таня Перчемлиева, директор на дирекция "Надзор на заразните болести".
Децата в областта, които не са имунизирани, са между 4 и 5 на сто. Една част от тях са в чужбина, други са с временни или трайни противопоказания за прилагане на ваксина.
Още: Поне веднъж седмично районните инспектори ще посещават селата до Стара Загора
Още: Кампания "Бъдеще без алкохол" организира община Стара Загора
Към момента в Старозагорска област няма случаи на морбили, но епидемията от 2009 - 2010 година в областта и регистрираните случаи в съседните Пловдивска и Бургаска са повод от здравната инспекция да апелират за превантивни мерки срещу инфекциозното заболяване. Мобилността на работещите хора и набиращият скорост летен туристически сезон, в който в страната пристигат и много чужденци, са предпоставка за бързо разпространение на инфекцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Старозагорци се поклониха пред делото на Апостола
Още: Община Стара Загора награди балетната трупа на държавната опера
Особено внимание от инспекцията обърнаха на няколко групи от населението:
1. Майките, чиито деца не са имунизирани, да се консултират и да предприемат необходимите мерки.
2. Бременните жени и майките с малки деца да да ограничат пътувания до области със случаи на морбили.
Още: Стара Загора с впечатляващ възход в престижна класация на европейските градове
Още: Седем вдъхновяващи филма превръщат Стара Загора в желана кинодестинация
3. Представителите на бизнеса, наели чуждестранни работници за летния сезон да направят изследвания за имунния статус на служителите си.
От РЗИ - Стара Загора, призовават кметовете да подпомагат здравните служби при констатирани случаи на болни. Здравните специалисти в лечебните заведения задължително да работят с маски.
933 са регистрираните случаи на морбили в страната на територията на 11 области към края на май. В съседните Румъния, Северна Македония и Сърбия, както и в страни от Европейския съюз, разпространението на инфекцията е много интензивно. През първото четиримесечие на 2019-а в северната ни съседка са регистрирани 1027 случая, 4 от които са с летален изход, в Северна Македония при 1081 случая има 3-ма починали, а в Сърбия при 5790 случая - 15 починали. Най-много случаи на морбили в Европа са регистрирани в Украйна - 45 147 със 17 летални изхода.
Морбили е остро протичащо и силно заразно инфекциозно заболяване, причиняващо се от вирус, което се характеризира с висока температура, хрема, кашлица, зачервяване на очите и разпространяващ се кожен обрив. Вирусната инфекция при морбили засяга предимно дихателната система и се появява обрив със зачервяване на кожата - зад ушите, по лицето и надолу по тялото. Причинява се от морбили вирус, който се разпространява лесно и се предава по въздушно-капков път.