С митинг в Раднево на 28 ноември те започват кампания в защита на работните си места и бъдещето на комплекса „Марица-изток“. В декларация до председателите на Народното събрание и на парламентарната комисия по енергетика, до премиера и енергийния министър, до изпълнителния директор на Българския енергиен холдинг и до Пламен Димитров синдикалните организации на КНСБ в ТЕЦ “Марица Изток 2” и в “Мини Марица-изток” настояват за видими мерки и ясни ангажименти за запазване на комплекса, осигуряващ 45% от електроенергията в страната. Положението в двете държавни дружества се влошава заради непосилните суми за въглеродните емисии, които плаща централата, заяви за Actualno.com Деян Дяков, председател но синдикалната организация там.
Още: Ето колко домакинства в Стара Загора ще сменят старите си печки с климатици
Още: Над 700 маскирани персонажи гонят злото през март в Стара Загора
Затова от синдикалните организации настояват за ясна позиция от страна на държавата, която да предприеме конструктивни мерки за финансовата стабилност на двете държавни дружества. Според председателя на синдиката в минното предприятие Наско Митев бъдещето на “Марица-изток” засяга пряко хората и бизнеса от цялата област и заради това очаква в протеста им да ги подкрепят и хората от цялата област.
В декларацията си организациите на КНСБ настояват за нова енергийна стратегия с хоризонт 2030-2050 г., до изчерпване на въглищата в Източномаришкото находище, както и държавата да поеме траен ангажимент за изработване на механизъм за компенсиране на загубите на ТЕЦ-2, за да се гарантира енергийната независимост на страната.
Със своя декларация до премиера, министрите на енергетиката и на околната среда и водите и до Димитър Манолов миньорската федерация, федерациите “Енергетика” и “Атомна енергетика” и други индустриални федерации от КТ “Подкрепа” пък са заявили, че не приемат европейските правила и системата за търговия с емисии, нито "бездействието на българските политици на национално и европейско ниво по проблемите на енергетиката.” Те също настояват за спешни мерки и действия на правителството за запазване на производството на електроенергия от български лигнитни въглища, за да се осигури енергийната независимост на държавата. В противен случай започват мащабна протестна кампания, а първият им митинг ще бъде на 29 ноември в София.
Още: Поне веднъж седмично районните инспектори ще посещават селата до Стара Загора
Още: Кампания "Бъдеще без алкохол" организира община Стара Загора