8 млн. лв. ще струва реставрацията на автентичния облик на Минералната баня в столичния квартал "Овча Купел", като над 4.4 млн. лв. от тях идват от бюджета на Столичната община с решение от СОС. Банята ще бъде и културен център. Това заяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев по време на проверка относно започващата реставрация.
Още: Строителният контрол спря със заповед ремонта на ул. "Опълченска" в София
Още: Трамвай дерайлира наполовина по опасните релси на бул. "Александър Стамболийски" в София (СНИМКИ)
„Повече от 40 години емблематичната сграда тъне в разруха. Дълги години Минералната баня е държавна собственост и по инициатива на кмета и на Столична община в началото на мандата тя е прехвърлена на общината. Веднага бяха предприети мерки заедно с колегите от историческия музей, от Софийския университет веднага да се кандидатства, за да можем да възстановим този архитектурен шедьовър”, заяви Георгиев.
Още: "Спаси София": Зам.-кметът ни ще бъде арестуван публично, бухалките са активирани (ВИДЕО)
Той се надява след няколко месеца реставрацията да бъде факт. „Това е отношението към недвижимите културни ценности, които общината има и търсим всички възможни начини те да бъдат запазени. Един пример е Банята в Банкя, при която намерихме правилния начин да бъде стопанисвана от Софийски имоти. Огромен е и интересът към нея – около 5 500 са посещенията месечно – тоест има успешен модел“, заяви Георгиев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Отстраненият кмет на "Слатина": Да имаш дял във фирма е все едно да имаш акция от Facebook
Още: Васил Терзиев: Кметът на “Слатина” е един от най-добрите хора, които познавам, битката продължава
„Наред с това благодарение на помощта от Оперативната програма, на колегите от Регионалния исторически музей - София и СО два етажа от Минералната баня ще бъдат използвани за научна работа, за център за продължаващо обучени, за върхови постижения заедно с академичната общност“, каза председателят на СОС и добави, че така банята ще бъде полезна и за гражданите, и за науката, пише БГНЕС.