Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нова система от 22 сензора следи въздуха в София

27 декември 2019, 13:41 часа • 2112 прочитания

Нова система за мониторинг на качеството на въздуха стартира в столицата от днес. 22 интелигентни сензора, разположени в близост до действащите автоматични станции на Изпълнителната агенция по околна среда, вече излъчват данни в реално време. Чрез платформа, базирана на отворени данни, е осигурен достъп за интересуващите, без да е необходима регистрация, предаде репортер на Actualno.com.

Още: Строителният контрол спря със заповед ремонта на ул. "Опълченска" в София

Още: Трамвай дерайлира наполовина по опасните релси на бул. "Александър Стамболийски" в София (СНИМКИ)

"Данните ще бъдат анализирани и съпоставени с тези, които генерират автоматичните станции за качеството на атмосферния въздух на Изпълнителната агенция по околна среда и ще бъдат предоставени на Столичния общински съвет, за да вземе решение дали спешните мерки във връзка превишаване на нивата на фини прахови частици отразяват и стойностите от новите сензори", поясни зам.-кметът на Столична община Йоана Христова. 

"Когато животът на милион и половина души зависи от решенията на Столична община, хубаво е, данните и анализите да бъдат адекватни", добави тя и увери, че общината ще търси съпоставимост между данните на националната мрежа и генерираните от новите сензори.

Разполагайки с повече данни, СОС ще взема информирано решение при планиране на мерки като зелен билет, миене на улици, буферни паркинги, посочи още Христова.

Още: "Спаси София" към ПП-ДБ: Променете фокуса си - ако столицата падне, спасение за държавата няма (ВИДЕО)

Още: "Спаси София": Зам.-кметът ни ще бъде арестуван публично, бухалките са активирани (ВИДЕО)

Запитана какъв ще е критерият кои данни да се използват при вземането на тези решения, тя увери, че няма да отпадне ползването на данните от автоматичните станции и поясни, че дублирането е, за да има допълнителен ориентир за трендове.

Засега данните от новите сензори са в тестова среда. Сензорите са самообучаващи се и колкото по-дълго време се събира информация, толкова по-достоверни стават данните, съобщиха разработчиците. Те посочиха, че на всеки 12 месеца сензорите ще се сменят и че е необходимо четири сезона сензорите да набират данни, докато се стигне до ниво на достоверност. След една година ще бъде направено оценяване за еквивалентност на данните и ще се прецени дали те да станат част от системата за взимане на решения от столична община.

"Единствените достоверни данни са от автоматичните станции на ИАОС. След като минат четирите сезона, ще имаме достатъчно набрани данни, достатъчно самообучение, за да се борим за еквивалентност на нашите данни с тези от автоматичните станции", съобщи Христова.

Предвижда се и надграждане на системата с допълнителни устройства, които да повишат устойчивостта на сензорите на климатичните условия и снижаване на разходите по поддръжка. 

Още: Прекратиха правомощията на кмета на столичния район "Слатина" Георги Илиев

Още: Читалище в село до Самоков отбеляза 152 г. от гибелта на Васил Левски

"Ще имаме много повече точки, които гражданите да следят, и всеки ще може да следи на територията на цялата община какъв е тренда на замърсяването на въздуха", посочи още Христова. 

Стойностите, които генерират сензорите, са почасови. Става въпрос за стойности на замърсители. Нормите не за всички са почасови, някои са средно денонощни. Става ясно, че референтните стойности се вземат от постоянните станции на Агенцията по околна среда. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес