Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Йорданка Фандъкова: Говорим повече за проблеми с европейските проекти, но те дават решения

24 октомври 2022, 16:29 часа • 1588 прочитания

В последните години говорихме повече за проблеми, а европейските проекти ни дават възможност за решения. Това заяви столичният кмет Йорданка Фандъкова пред годишния форум на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) който се провежда в к.к. Албена.

Още: Строителният контрол спря със заповед ремонта на ул. "Опълченска" в София

Още: Трамвай дерайлира наполовина по опасните релси на бул. "Александър Стамболийски" в София (СНИМКИ)

По думите й чрез европейската солидарност се подобрява средата за живот в населените места.

„Средствата не се дават даром, задачата за общините беше трудна, в началото трябваше изградим капацитет, трябваше да осигурим и съфинансиране“, каза тя.

Общата сума на привлечените от Столична община средства са 4,7 млрд. Отделно 1,7 млрд. са собствените средства, вложени в тях. В този период са реализирани най-мащабните проекти. Разпределението на средствата на глава от населението поставя София на 16-то място.

Още: "Спаси София" към ПП-ДБ: Променете фокуса си - ако столицата падне, спасение за държавата няма (ВИДЕО)

Още: "Спаси София": Зам.-кметът ни ще бъде арестуван публично, бухалките са активирани (ВИДЕО)

Столичният кмет даде четири примера за успешно вложени европейски средства.

На първо място тя постави сферата на управление на отпадъците. „Преди 15 години София депонираше 100% битовите отпадъци, сега – под 15%. Това се дължи не само на европейските средства, но и на европейския опит, който използвахме“, каза тя.

След 346 млн. лв. инвестирани зелените отпадъци са 100% превърнати в компост, от преработения смесен битов отпадък е произведено над 437 хил. тона висококачествено гориво, на циментовите заводи предадени за обработка над 204 тона рециклируеми материали.

Вторият пример е проектът за столичното метро, признат за пример от Европейската комисия. Изградени са 34 км метролинии, в момента се работи по още 3 км, а в началото на следващата година предстои изграждането на още 6 км. Дневно от най-бързия и екологичен транспорт се възползват 350 хил. пътници и се спестяват 79 хил. тона вредни емисии.

Още: Прекратиха правомощията на кмета на столичния район "Слатина" Георги Илиев

Още: Читалище в село до Самоков отбеляза 152 г. от гибелта на Васил Левски

Кметът на София даде за пример и проектите за енергийна ефективност на училища и детски градини, както и най-мащабната модернизация на градския транспорт.

Фандъкова отличи и реконструкцията на централната минерална баня, която се превърна в музей на София със 100 хил. музейни единици.

Кметът на Кърджали Хасан Азис, който е зам.-председател на УС на НСОРБ. разказа за опита на своя екип да работи с европейски средства още от периода на предприсъединителните фондове.

„Един от емблематичните за региона примери е изграждането на пътната връзка Кърджали – Подкова – Комотини. Близо 20 години след реализирането на проекта повече от 1,2 млн. автомобила годишно преминават през пътната отсечка. Възможността за съвременна автомобилна връзка се превърна в стимул за по-интензивни трансгранични контакти и за развитие на редица погранични общини като Кирково, Момчилград, Черноочене. Така жителите на целия регион усещат смисъла на стратегически верния избор при насочването на инвестициите“ , подчерта Хасан Азис.

С европейски средства Кърджали е сред първите общини с изграден пазар на производителите. „Проектът значително надживява своя период на устойчивост и вече се ползва и от производители от съседни държави“, посочи Азис.

72 са изпълнените европейски проекти в Кърджали за последните 15 години с привлечени над 170 млн. лева

„Повече от 80% от децата и учениците в община Кърджали се развиват и възпитават в обновена образователна среда. С успешно инвестиран европейски ресурс Кърджали успя да превърне уникалната археологическа находка – Перперикон, в третия най-посещаван исторически комплекс в България“, допълни градоначалникът.

По думите му обаче съфинансирането на европейските проекти продължава да бъде възпиращ фактор за някои средно големи и малки общини да кандидатстват за финансиране.

„Само за последните 15 години община Кърджали е вложила повече от 20 млн. собствени средства в европроекти. Административният капацитет е едно от най-важните условия за ефективното реализиране на проекти“, подчерта кметът на Кърджали и обърна внимание на необходимостта от подкрепа за общините при изготвянето на технически проекти за бъдещите инвестиции.

„Все още не сме намерили начина и формата с правителството да подпомогнем малките и средните общини за съфинансирането и за разработването на качествени технически проекти“, каза Хасан Азис.

Кметът на Чавдар Григор Даулов представи гледната точка на малките общини.  Според него проблемите и решенията са сходни, но имат и специфики, които влияят на развитието на населените места.

„От първия програмен период започнахме да търсим лицето на Чавдар, сложихме дълъг хоризонт и това повлия на резултата“, подчерта той и допълни, че не може да се примири с негативизма на хората, които казват, че тези средства са хвърлени на вятъра. Според него, независимо от негативните примери, те са част от израстването, а значението на европейските средства за подобряване живота на хората е безспорно.

„Чавдар е една от най-малките общини, но си поставихме за цел да я направим разпознаваема туристическа дестинация, макар да няма минерална вода и културни паметници. Отначало ни се смееха, но не трябва да спираме да мечтаем, европейските програми поставят рамки, но от нас зависи как ще ги оползотворим и да вървим напред“, каза още той.

Кметът акцентира върху нуждата от сътрудничество между бизнеса и общината – за трайни взаимоотношения за финансиране на работни места и проекти.

„Посоката е коопериране между общини, НПО и бизнес. Надявам се всяко българско село да изглежда като Чавдар, колкото и нескромно да звучи“, завърши изказването си Григор Даулов.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес